Wydrukuj tę stronę
28 Cze

Nie tylko kładka w Gaju

Przez 
(1 głos)
Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany jest znane w Polsce z wytrwałej walki o bezpieczne przejścia dla pieszych przez zakopiankę. Ale zajmuje się także wieloma innymi sprawami...

 

Poniżej publikujemy sprawozdanie z działalności SMGM w 2015 r. Zostało ono przedstawione na Walnym Zebraniu w dniu 27 czerwca 2016 r.

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI SMGM W ROKU 2015.

1. Działalność na rzecz rozwoju bezpiecznych dróg dla pieszych i pojazdów, a zwłaszcza bezpiecznych przejść i przejazdów przez „zakopiankę” w Gminie Mogilany

- Kładka w Gaju przy „Pokusie”
W 2015 r. kontynuowaliśmy spotkania, rozmowy i korespondencję z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg na temat budowy kładki w Gaju. Decyzja o budowie została podjęta w 2014 r. po kilku latach manifestacji mieszkańców organizowanych przez nasze stowarzyszenie. Na początku 2015 r. została wydana decyzja ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej) oraz rozpoczęły się procedury przetargowe w celu wyłonienia wykonawcy kładki, a 5 grudnia 2015 r. nastąpiło uroczyste otwarcie kładki z udziałem Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Nasze stowarzyszenie było organizatorem tej uroczystości.

- Chodnik pomiędzy ul. Widokową a kładką w Gaju
Działania, które prowadziliśmy od kilku lat zostały uwieńczone sukcesem w 2015 r. Chodnik został zbudowany przez GDDKiA tuż przed otwarciem kładki w Gaju.

- Wiadukt w Gaju na skrzyżowaniu Widokowa-Zadziele
Od początku istnienia stowarzyszenia prowadzimy działania w celu zbudowania węzła komunikacyjnego w tym miejscu. Nasze interwencje w GDDKiA i Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju w celu sfinalizowania planu budowy wiaduktu w 2015 r. były kontynuowane, zwłaszcza w sytuacji kolejnych wypadków na skrzyżowaniu, w tym śmiertelnego potrąceniu pieszego w dniu 24 lutego 2015 r. Na otwarciu kładki w Gaju Minister Adamczyk zapowiedział, że jest szansa na zrealizowanie postulatu naszego stowarzyszenia jakim jest budowa węzła komunikacyjnego w Gaju Zadziele-Widokowa.

2. Działalność na rzecz rozwoju edukacji i kultury

- Akademia Mieszkańców w Mogilanach
25 maja 2015 nastąpiła inauguracja Akademii Mieszkańców w Mogilanach. Zorganizowaliśmy cykl czterech wykładów, które odbywały się w trzecie poniedziałki miesiąca w dworze mogilańskim. Były one połączone z koncertami, a podczas inauguracji także z wystawą dzieł sztuki. W maju 2015 r. uzyskaliśmy dotację w otwartym konkursie Gminy Mogilany (4000 zł).
Tematy spotkań:
25 maja - wykład prof. Franciszka Ziejki „Wyspiański jako budziciel Narodu”; koncert akordeonowy zespołu Crazy Akordeon Trio w składzie: Paweł Murzyn, Piotr Wilk, Marcin Wilk z klasy prof. Macieja Gładysa; wystawa obrazów Witolda Kubichy.
21 września - wykład prof. Stanisława Waltosia „Paradoksy Collegium Maius”; koncert wiolonczelowy Michała Balasa z klasy prof. Renaty Gąsiorek.
19 października - wykład dr Zdzisława Kapery „Polscy pogromcy Enigmy”, koncert skrzypcowy Magdaleny Turek z klasy prof. Katarzyny Balas.
16 listopada - wykład Andrzeja Barańskiego „Jak chronić krajobraz, nie szkodząc inwestycjom?”; koncert wiolonczelowy Marii Czaplińskiej z klasy prof. Zdzisława Łapińskiego.
Wykłady Akademii Mieszkańców moderował prof. Andrzej Zoll.

- Stypendium Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany
Dzięki funduszom przekazanym przez prof. Andrzeja Zolla mogliśmy w 2015 r. przyznać po raz trzeci stypendia skierowane do aktywnych społecznie uczniów pochodzących z niezamożnych rodzin zamieszkałych w Gminie Mogilany i przeznaczone na wsparcie edukacji stypendystów oraz pomoc w ich wszechstronnym rozwoju. W 2015 r. wyłoniono czworo nowych Stypendystów:
Joanna NOWAK – absolwentka SP w Konarach
Wiktoria PAPIEŻ – absolwentka SP w Mogilanach
Mateusz ŚMIECH – absolwent SP w Libertowie
Katarzyna PYZIK – absolwentka Gimnazjum w Gaju

- Konkurs Recytatorski
Podjęliśmy współpracę z tworzącym się Stowarzyszeniem Kulturalnym „Przestrzeń” i wspólnie zorganizowaliśmy powiatowe eliminacje 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W konkursie w dniu 10 marca 2015 wzięło udział 67 uczestników. Uzyskaliśmy dotację z budżetu Powiatu Krakowskiego (4000 zł).

- Akcja „Wywieś flagę”
Przeprowadziliśmy akcję „Wywieś flagę” - rozdawanie chorągiewek i śpiewników po mszach w niedzielę trzeciego maja w Mogilanach, Libertowie, Gaju i Włosani. Do akcji w Gaju dołączyli harcerze z drużyny ZHP, która istnieje przy ZS w Gaju. Materiały uzyskaliśmy w darze od Młodzieżowego Ośrodka Edukacji Obywatelskiej w Krakowie. Rozdaliśmy 850 chorągiewek oraz 80 śpiewników zachęcając mieszkańców do wywieszania flag narodowych w Święto Trzeciego Maja.

- „Ogród Malowany”, konkurs na najpiękniejszy ogród
Komisja pod przewodnictwem Bogusławy Żmudy wyłoniła laureatów drugiej edycji konkursu:
I miejsce – ogród Renaty Surówki, Mogilany,
II miejsce – ogród Janiny Gębalskiej, Mogilany,
III miejsce – ogród Katarzyny Radeckiej, Mogilany.
Nagroda Specjalna (drewniana altanka ufundowana przez Dominika Trepczyńskiego z firmy „Korona” w Gaju) – Szkoła Podstawowa w Lusinie.
Sponsorami konkursu byli: Dominik Trepczyński (firma „Korona” - wyroby z drewna), Andrzej Barański (Herbewo International S.A.), Małgorzata i Ryszard Gargul (Szkółka Drzew i Krzewów "GAJ") oraz Andrzej Mardyła (Wydawnictwo AA). Nagrody zostały wręczone 19 listopada 2015 r. we dworze mogilańskim.

3. Działalność na rzecz rozwoju lokalnych środków przekazu i wymiany informacji

- MOGILANY.INFO
Poszerzyliśmy działalność serwisu internetowego MOGILANY.INFO oraz utworzyliśmy nową stronę informacyjną na FB: „MOGILANY.INFO - Ludzie , Wydarzenia, Opinie”.

- Aktywność w mediach
Byliśmy częstymi gośćmi mediów, braliśmy udział w wywiadach dla prasy, radia i telewizji w sprawach dotyczących gminy Mogilany.

4. Występowanie z wnioskami i opiniami do właściwych instytucji w sprawach mieszkańców

- Obrona poczty w Mogilanach
Podjęliśmy działania interwencyjne w obronie placówki pocztowej w Mogilanach wobec tzw. „planów reorganizacji” Urzędu Pocztowego w Mogilanach. Taka "reorganizacja" doprowadziła do likwidacji UP w Głogoczowie. Pisaliśmy pisma do Dyrekcji Poczty Polskiej, nagłośniliśmy sprawę w mediach, m. in. TVP Kraków. Placówka w Mogilanach przetrwała, chociaż stała się filią UP w Skawinie.

- Interwencja w sprawie planów przebudowy rynku w Mogilanach
Podjęliśmy działania mające na celu ochronę Rynku w Mogilanach przed pochopnymi planami jego przebudowy i zabudowy, które naruszyłyby jego wartość historyczną i architektoniczną (m. in. uchwała WZ z 11 października 2015).

- Interwencja w sprawie odwołania Dyrektora GOK i rozwiązania z nim stosunku pracy.
Uznaliśmy, że zwolnienie Dyrektora GOK nie znajduje żadnego uzasadnienia, jest „decyzją niesprawiedliwą, a ponadto szkodliwą dla naszej gminy”.

- Dostęp do informacji publicznej
Działając na rzecz przejrzystości Urzędu Gminy Mogilany w 2015 r. złożyliśmy 51 wniosków o informację publiczną.

5. Działalność charytatywna

- „Cukrzyca - słodki problem, z którym można żyć”
W czerwcu zorganizowaliśmy w ramach Akademii Mieszkańców cykl trzech spotkań edukacyjnych dla osób chorych na cukrzycę i ich rodzin. Na realizację tego zadania uzyskaliśmy dotację w otwartym konkursie Powiatu Krakowskiego (2000 zł).

- Akcja "Jabłka dla potrzebujących"
Podjęliśmy współpracę z Bankiem Żywności w Krakowie. W kwietniu 2015 przekazaliśmy 80 skrzynek jabłek, 20 worków marchwi oraz 20 zgrzewek oranżady dla osób i rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej. Jabłka pochodziły od sadowników, którzy zostali dotknięci rosyjskim embargiem. Akcja została podjęta powtórnie w maju. Współpracowało z nami kilka szkół.

- Akcja pomocy dziecku niepełnosprawnemu
Dwie osoby z naszego stowarzyszenia codziennie przez ok. miesiąc woziło dziecko wraz z matką z Mogilan do Nowej Huty (i z powrotem) na rehabilitację.

W realizacji działań statutowych nasze Stowarzyszenie podjęło owocną współpracę z większością Radnych Gminy Mogilany. Kierujemy nasze podziękowania na ręce Przewodniczącego Rady Grzegorza Stokłosy. Niestety tej współpracy nie było ze strony obecnego Wójta.

W 2015 roku otrzymaliśmy wyróżnienie SEMPER IN ALTUM za „mobilizujące innych aktywne, społeczne działanie na rzecz Mieszkańców”. 11 października 2015 r. przyjmowaliśmy to wyróżnienie z rąk Posła Józefa Lassoty na mroźnym wietrze, na schodach przed zamkniętymi drzwiami dworu, gdyż Wójt wbrew obowiązującej go uchwale Rady Gminy nie wpuścił nas do środka. Ta sytuacja obrazuje w jakich warunkach działamy. Nasza odpowiedź brzmi: nie zrażeni przeciwnościami działamy dalej! Semper in altum, zawsze wzwyż!

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym współpracownikom, pomocnikom i darczyńcom!

Sylwester Szefer
Przewodniczący SMGM

 

Czytany 4361 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 28 Cze 2016 21:44