Wydrukuj tę stronę
06 Lut
Czujnik pomiaru znieczyszczenia powietrza Czujnik pomiaru znieczyszczenia powietrza Fot. Krzeszowicka Przyroda

Czy w gminie Mogilany mamy wyjątkowo czyste powietrze?

Przez 
(0 głosów)
Na stronach LoveKrakow oraz NewsKrakow zamieszczono informacje na temat walki ze smogiem w gminach otaczających Kraków. Zabrakło wśród nich … Mogilan. Czy to oznacza, że w gminie Mogilany mamy wyjątkowo czyste powietrze?

 

Krzeszowice
Zostały złożone dwa wnioski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, pierwszy o dofinansowanie wymiany pieców, drugi o całkowite sfinansowanie nowych pieców. Na stronie internetowej urzędu regularnie ukazują się ostrzeżenia o skali zanieczyszczenia powietrza.

Michałowice
Są montowane czujniki. W jednej z z miejscowości ma być przeprowadzony plan usunięcia wszystkich pieców węglowych na koszt gminy. Ma to pokazać, na ile pozbycie się pieców zmniejsza zanieczyszczenie powietrza. Gmina stawia też na edukację zwracając uwagę na jakość węgla palonego w piecach.

Skawina
Gmina posiada własną stację monitorującą jakość powietrza. Mieszkańcy otrzymują komunikaty informujące o aktualnym stanie powietrza oraz na temat ekologicznego ogrzewania.

Świątniki Górne
Trwa nabór do drugiej edycji programu wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Zostały zamontowane czujniki zanieczyszczeń powietrza na szkołach i innych budynkach gminnych. Wyniki pomiarów są dostępne na bieżąco w Internecie. W ramach unijnego projektu LIFE został zatrudniony ekodoradca, który prowadzi działania informacyjne i edukacyjne.

Zabierzów
Prowadzone są dwa nabory dotyczące wymiany nieekologicznych palenisk. Gmina bierze udział w akcji informacyjnej „Czyste powietrze, wspólna sprawa”.

Zielonki
Zainstalowano 42 pyłomierze, które monitorują powietrze przez cały rok. Gmina płaci lokalnej policji za kontrole palenisk, w których ewidentnie spalane są śmieci.

Mogilany
Brak działań :(

Na temat walki ze smogiem w gminach podkrakowskich:
http://lovekrakow.pl/aktualnosci/ulotki-rozmowy-komunikaty-tak-gminy-zareagowaly-na-kod-czerwony_18741.html
https://news.krakow.pl/to-inne-gminy-nas-truja

Czytany 2621 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 Lut 2017 12:21