Koncert organowy prof. Andrzeja Białko w Mogilanach

Przez 
(1 głos)
Zapraszamy na wyjątkowy koncert organowy w wykonaniu wybitnego organisty prof. Andrzeja Białko Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach, 18 listopada, godz.12:00.

 

Andrzej Białko studiował grę na organach w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Joachima Grubicha. W roku 1981 (w wieku 22 lat) uzyskał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie, zaś w 1985 r. również I nagrodę w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Bydgoszczy – Gdańsku.

Brał udział w festiwalach organowych w kraju, a także koncertował w Anglii, Austrii, Bułgarii, Czechach, Chorwacji, Danii, Francji, Islandii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Libanie i obu Amerykach.
Jest profesorem sztuk muzycznych. Prowadzi klasę organów w krakowskiej Akademii Muzycznej na stanowisku profesora zwyczajnego oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Współpracuje z licznymi zespołami, m. in. z Filharmonią Krakowską i Filharmonią Narodową. W pamięci melomanów trwale zapisał się wykonaniem w jubileuszowym roku 2000 organowych dzieł wszystkich J. S. Bacha w Krakowie i we Wrocławiu, zaś w sezonie 2001/02 w serii 20. koncertów pod wspólnym tytułem „Ars organi” zaprezentował w Krakowie antologię muzyki organowej XVI-XX wieku.
W rozległym i stale poszerzanym repertuarze, obejmującym wszystkie style, artysta posiada m. in. komplet organowych dzieł Buxtehudego, Bruhnsa, Mendelssohna, Francka, Liszta i Brahmsa. Szereg jego nagrań wzbogaciło taśmotekę Programu II Polskiego Radia; ma na swoim koncie 20 CD. W 2006 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Czytany 1212 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 08 Lis 2018 22:37

Polecamy!