Rozmowa o Zespole Mogilanie z 1999 roku

Przez 
(1 głos)
[WIDEO] W 1999 roku Zespół Regionalny Mogilanie świętował swoje 15-lecie. Z tej okazji do studia Telewizji Kraków zostali zaproszeni przedstawiciele Zespołu.

W studiu na Krzemionkach gościli: Janina Kalicińska (kierownik artystyczny, etnochoreograf, autorka programów prezentowanych przez Zespół Mogilanie), Barbara Sternalska (członek Zespołu), Krzysztof Musiał (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mogilanach), Marek Harbaczewski (instruktor).
W programie zagrała Kapela Zespołu Mogilanie w składzie: Adam Papież (kierownik kapeli, heligonka), Małgorzata Strzebońska-Sroka (skrzypce), Kazimierz Królik (wokal, drugie skrzypce), Adam Królik (basy), Antoni Gastoł (klarnet).

Poniżej skrót rozmowy oraz materiał wideo.

Red. Dorota Borek:
Panie Dyrektorze, Zespół ma już 15 lat, przypomnijmy jak to się zaczęło?

Krzysztof Musiał:
Mówiąc o historii Zespołu należałoby się cofnąć aż do okresu międzywojennego. Wtedy miejscowy organista w kościele w Mogilanach pan Bronisław Boczar założył chór, a po śmierci pana Boczara dzieło to kontynuował kolejny organista pan Stefan Zieliński, który stworzył zespół śpiewający w różnych miejscach publicznych, także na spotkaniach świeckich. Po śmierci pana Zielińskiego w 1979 r. tradycja ta została przerwana. Zastanawialiśmy się jak tę pustkę wypełnić, co zrobić, aby to zamiłowanie do wspólnego śpiewania i muzykowania podtrzymać.

Rodziło się to dosyć długo, ale na szczęście się udało. Pierwsze próby tworzącego się zespołu odbyły się w październiku 1984 roku. Założycielami zespołu byli – pan Kazimierz Królik, pan Adam Papież, pan Jerzy Rogala, i ja również w tym uczestniczyłem. Pierwszymi instruktorami byli państwo Anna i Kazimierz Lassakowie, którzy odpowiadali za stronę taneczną i za choreografię. Natomiast za stronę muzyczną odpowiadał pan Stanisław Graca, który kierował częścią wokalną chóru. Początkowo wydawało nam się, że stworzymy zespół na styl zespołów pieśni i tańca, to znaczy zespół, który ma w swoim składzie grupę taneczną i oczywiście kapelę. Państwo Lasakowie prowadzili zespół przez dwa lata. Natomiast pod koniec 1986 roku opiekę nad zespołem przejęła pani Janina Kalicińska, wspaniały nauczyciel, który wpaja nam wszystkim członkom zespołu to co jest najcenniejsze, czyli naszą starą, tradycyjną kulturę ludową.

Janina Kalicińska:
Poza całym repertuarem, to możemy się pochwalić także bardzo pięknymi strojami. Nie tylko pięknymi, ale prawie że autentycznymi, których wzory przekazał nam pan Zdzisław Szewczyk kustosz Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Pan Zdzisław dopomógł wielu zespołom w Polsce, aby byli ubrani pięknie i prawdziwie. Ubrani, a nie przebrani.

Red. Dorota Borek:
Kapela teraz zagra, co to będzie?

Janina Kalicińska:
Kapela zagra utwór z „Wesela mogilańskiego”. Jest to widowisko dla nas najcenniejsze, dlatego, że jest oparte o materiały uzyskane od ludzi jeszcze żyjących, a nie z literatury, jak to bywa w innych przypadkach. Tutaj mamy utwory z bezpośredniego przekazu. O tych osobach może opowie pan Krzysztof.

Krzysztof Musiał:
Zacznę od pani Aleksandry Boguckiej, która jako etnomuzykolog przeszła kilkanaście, albo nawet kilkadziesiąt kilometrów, wspólnie czy to z kierownikiem zespołu czy ze mną, po okolicznych miejscowościach, gdzie wszystkie te stare przyśpiewki i melodie zbieraliśmy i nagrywaliśmy. I na podstawie tego materiału byliśmy potem w stanie stworzyć widowisko „Wesele mogilańskie”. Również mama mojego teścia Adama Papieża bardzo nam w tym wszystkim pomogła, ponieważ do końca swojego długiego życia miała niesamowitą pamięć i mając dziewięćdziesiąt kilka lat zaśpiewała nam te wszystkie utwory. Zrejestrowaliśmy je na taśmie magnetofonowej. I ona (pani Marianna Papież) w dużym stopniu przyczyniła się do utrwalenia tych piosenek, które możemy dzisiaj przekazywać innym.

Czytany 816 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 Paź 2020 20:54