Czym zajmuje się TSUE i jaki jest jego wpływ na kształt Unii Europejskiej?

Przez  mogilany.info
(0 głosów)
Akademia Mieszkańców SMGM zaprasza na wykład prof. Macieja Szpunara. Już 14 grudnia (poniedziałek) o godz. 18.00 Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśni, jaka jest „Rola Trybunału Sprawiedliwości w procesie integracji europejskiej”.

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) był do niedawna znany wyłącznie osobom, które interesowały się prawem lub integracją europejską. W ciągu ostatnich lat – głównie na tle sporów pomiędzy rządem RP a instytucjami Unii – TSUE stał się elementem szerszej debaty publicznej w Polsce. Czym naprawdę zajmuje się TSUE i jaki jest jego wpływ na kształt Unii Europejskiej? To właśnie będzie próbował wyjaśnić prof. Maciej Szpunar w trakcie spotkania Akademii Mieszkańców.

Prof. Maciej Szpunar jest absolwentem Wydziału Prawa i AdministracjiUniwersytetu Śląskiego. Odbył podyplomowe studia w Kolegium Europejskim w Brugii. W 1996 został pracownikiem naukowym w Katedrze Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego na UŚ. W 2000 uzyskał stopień doktora, a w 2009 habilitował się w oparciu o dorobek naukowy oraz rozprawę zatytułowaną Odpowiedzialność podmiotu prywatnego z tytułu naruszenia prawa wspólnotowego. W 2001 uzyskał uprawnienia adwokackie, przez kilka lat praktykował w tym zawodzie. Był też sekretarzem jednego z zespołów w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. W pracy naukowej specjalizuje się w prawie europejskim i prawie prywatnym międzynarodowym. Został członkiem komitetów redakcyjnych „Problemów Prawa Prywatnego Międzynarodowego”, „Europejskiego Przeglądu Sądowego” i „Nowej Europy – Przeglądu Natolińskiego”.

22 grudnia 2008 objął stanowisko podsekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Po włączeniu KIE w struktury Ministerstwa Spraw Zagranicznych 1 stycznia 2010 powołany na podsekretarza stanu w tym resorcie. 15 kwietnia 2013 odwołano go z tego stanowiska. Decyzją przedstawicieli rządów państw członkowskich z 16 października 2013 został mianowany rzecznikiem generalnym Trybunału Sprawiedliwości. W październiku 2018 został wybrany na trzyletnią kadencję na stanowisko pierwszego rzecznika generalnego, odpowiedzialnego m.in. za organizację pracy pozostałych rzeczników generalnych. We wrześniu 2020 na zgromadzeniu ogólnym Trybunał Sprawiedliwości UE wyznaczył Macieja Szpunara na stanowisko pierwszego rzecznika generalnego na okres od 7 października 2020 do października 2021.

Dane dostępu:

Join Zoom Meeting (kliknięcie otworzy aplikację Zoom lub umożliwi pobranie aplikacji):

https://zoom.us/j/95392133292?pwd=Z0FpTlVJeHBUL2hCU1pmWkpJNkR5UT09

Meeting ID: 953 9213 3292

Passcode: Mogilany

Czytany 157 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 Gru 2020 10:16