Akademia Mieszkańców z muzyką i filmem

Przez  mogilany.info
(0 głosów)
Na kolejnym spotkaniu Akademii Mieszkańców wysłuchamy utworów N. Paganiniego oraz E. Griega, a także wykładu o polskich gwiazdach kina niemego w Europie.

 

8 lutego gościem Akademii Mieszkańców on-line będzie dr Jerzy Maśnicki, wybitny filmoznawca, wielbiciel niemego kina, współpracownik Hamburskiego Centrum Badań Filmowych „CineGraph”. Współodkrywca kilkunastu zaginionych filmów polskich, w tym najstarszych „Tajemnica pokoju nr 100” (1914 r.) i „Szpieg” (1915 r.). Laureat Nagrody im. B. Michałka za najlepszą książkę filmową roku (1997).

Będzie to już druga wizyta dr Maśnickiego w naszej Akademii. W 2017 r. w dworku mogilańskim wystąpił z wykładem „Życie barwniejsze niż film. O Michale Waszyńskim – twórcy niezapomnianych przedwojennych filmów". Sala we dworze mogilańskim przekształciła się wtedy w przedwojenne kino. Zostały zaprezentowane fragmenty filmów wybitnego reżysera okresu międzywojennego Michała Waszyńskiego, twórcy „Dybuka”, „Znachora” i „Włóczęgów” – komedii o lwowskich baciarach. Historia opowiedziana z pasją, pełna anegdot i i nieznanych szerszej publiczności faktów.

Tym razem, bohaterkami spotkania będą polskie gwiazdy niemego kina w Europie. Nie zabraknie także akcentu muzycznego. Wykład poprzedzi krótki koncert skrzypcowy Jakuba Staszela, który także koncertował już na Akademii. Pamiętamy jego brawurowe wykonanie Tańca z baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego.

8 lutego:

1) wykład dr Jerzego Maśnickiego „Nie tylko Pola Negri. Polskie gwiazdy niemego kina w Europie”,

2) koncert: Jakub Staszel – skrzypce, prof. Monika Wilińska-Tarcholik – fortepian

- N. Paganini Kaprys nr 17 op. 1

- E. Grieg Sonata G-dur na skrzypce i fortepian op.13 cz.I

Dane dostępu:

Join Zoom Meeting (kliknięcie otworzy aplikację Zoom lub umożliwi pobranie aplikacji):

https://zoom.us/j/99889044216?pwd=RVU2VmVFOUNIT3V6S1d3M0FqM0R0QT09

Meeting ID: 998 8904 4216

Passcode: Mogilany

Czytany 235 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 04 Lut 2021 20:29