Z dziejów Rzeczypospolitej wielu narodów

Przez 
(1 głos)
Profesor Michał Galas gościem Akademii Mieszkańców, 15 lutego 2021, g. 18:00

27 lutego 1861 r. odbyła się w centrum Warszawy manifestacja patriotyczna, w której uczestniczyło także wielu warszawskich Żydów. Do tłumu strzelali żołnierze wojska rosyjskiego zabijając pięciu manifestantów. Kilka dni później w pogrzebie ofiar wzięło udział ok. 150 tys. osób, czyli prawie cała Warszawa. Było to jedno z największych zgromadzeń w dziewiętnastowiecznej historii miasta. W tamtym czasie w Warszawie mieszkało ok. 200 tys. osób, w tym ok. 70 tys. Żydów. Orszak pogrzebowy poprowadzili biskupi warszawscy, do których dołączyli rabini: Dow Ber Meisels, Izaak Kramsztyk oraz Markus Jastrow. Pogrzeb ofiar przeistoczył się w demonstrację solidarności polsko-żydowskiej. Władze rosyjskie po tym wydarzeniu uwięziły rabinów w Cytadeli Warszawskiej, a następnie deportowały.

Tę niezwykłą historię opowie w Akademii Mieszkańców prof. Michał Galas z Instytutu Judaistyki UJ. Poniedziałek 15 lutego, g. 18:00. Wkrótce podamy dane wejścia na wykład on-line.

Na zdjęciu obraz „Pogrzeb pięciu poległych, 1861” namalowany przez Aleksandra Lessera, wybitnego polskiego malarza pochodzącego z rodziny warszawskich Żydów.

Czytany 150 razy Ostatnio zmieniany środa, 10 Lut 2021 11:06