Wydrukuj tę stronę
13 Maj

Fortepiany przyjechały!

Przez 
(5 głosów)
13 maja 2017 r. to ważny dzień dla Mogilan. Z Warszawy przyjechały dwa fortepiany, z których będzie korzystać lokalna społeczność.

Fortepiany przekazali: Izabela Künstler z Warszawy oraz Rodzina Zollów.

Jako pierwszy został ustawiony fortepian Izabeli Künstler we dworze mogilańskim. Jest to fortepian marki Lauberger Gloss wyprodukowany w latach trzydziestych ubiegłego wieku w Wiedniu. Jego pierwszym właścicielami byli Kazimiera i Bogdan Treterowie z Krakowa. Został kupiony w składzie fortepianów Heleny Smolarskiej na ul. Szewskiej 9 w Krakowie. Pani Treterowa była pianistką, pedagogiem, absolwentką Konserwatorium Krakowskiego (dzisiaj Akademia Muzyczna w Krakowie) w klasie fortepianu, wnuczką fabrykanta fortepianów, córką pianisty i pedagoga Jana Drozdowskiego, który w Konserwatorium Krakowskim prowadził klasę fortepianu. Wszystkie cztery córki Jana Drozdowskiego ukończyły Konserwatorium. Dom Kazimiery Treterowej był więc wypełniony muzyką. Dzieje tego domu opisała pani Treterowa w swojej książce: pt. „Reportaż z mojego życia”. Mężem Kazimiery był Bogdan Treter, architekt, konserwator zabytków, uczestnik akcji ratowania arrasów wawelskich.

Izabela Künstler stała się drugą właścicielką fortepianu po śmierci prof. Treterowej w 1985 r. Wówczas była studentką pedagogiki instrumentalnej na Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczyła się gry na fortepianie w klasie prof. Stefana Wojtasa. Jest również absolwentką teatrologii na UJ oraz studiów dziennikarskich na UW. Przez 20 lat pracowała w TVP, obecnie zajmuje się napisami dla niesłyszących, także audiodeskrypcją.

12 maja 2017 r. Izabela Künstler przekazała fortepian Stowarzyszeniu Mieszkańców Gminy Mogilany. Fortepian jest w bardzo dobrym stanie, ma głęboki, aksamitny dźwięk. Został w 1985 r. gruntownie wyremontowany przez znakomitego stroiciela Edwarda Szota. Została m. in. wymieniona zużyta klawiatura (obecnie marki Steinway).
Po raz pierwszy usłyszymy dźwięki fortepianu w poniedziałek 15 maja o godz. 18:00 podczas spotkania Akademii Mieszkańców. Zagra na nim dr Joanna Nowicka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Stefana Wojtasa.

Drugi z fortepianów to prawdziwy zabytek (rocznik ok. 1877). Został wykonany przez wiedeńską firmę Bösendorfer. Ma bardzo szlachetne brzmienie. Na takim fortepianie Johann Strauss komponował w Wiedniu słynne walce. Fortepian pochodzi z krakowskiego domu rodziny Zollów. Po wojnie trafił do Warszawy, a teraz wrócił w galicyjskie strony. O tym fortepianie napiszemy więcej w kolejnym artykule.

Serdecznie dziękujemy Pani Izabeli Künstler oraz Rodzinie Zollów.

Dziękujemy Joannie Nowickiej – dyrygentce, pianistce i wiceprzewodniczącej Rady Gminy Mogilany oraz Grzegorzowi Stokłosie – przewodniczącemu Rady Gminy Mogilany, którzy wytrwale towarzyszyli Zarządowi SMGM w organizacji sprowadzenia fortepianów.

Wszystkiego tego by nie było, gdyby nie nieoceniona pomoc Profesora Stefana Wojtasa. Dziękujemy!

W imieniu Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany
Sylwester Szefer, przewodniczący

 

W galerii poniżej: zdjęcia wykonane podczas wyładunku i składania fortepianów – najpierw we dworze, a potem w sali narad UG Mogilany.

Czytany 3180 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 14 Maj 2017 19:51