Najpiękniejszy ogród w 2016 r. A w 2017?

Przez 
(1 głos)
Przedstawiamy ogród zwycięzcy ubiegłorocznej edycji konkursu „Ogród Malowany”.

Zapraszamy do udziału w konkursie na najpiękniejszy ogród w gminie Mogilany. Zgłoszenia do końca sierpnia 2017.
Może właśnie Twój ogród zasługuje na miano najpiękniejszego? Na zwycięzców czekają cenne nagrody!

 

Rozmowa z Szymonem Romkiem z Mogilan, zwycięzcą konkursu „Ogród Malowany” – edycja 2016.

KIEDY PANA OGRÓD ZOSTAŁ ZAŁOŻONY?

Najstarsze rośliny maja przeszło sześćdziesiąt lat, były sadzone przez dziadka i dbamy o nie do dziś. Następnie pojawiły się żywopłoty oraz obecnie największe drzewa iglaste otaczające całość założeń. Najmłodsze z nich mają od kilku do kilkunastu lat. Ogród zajmuje przestrzeń o powierzchni ok. 30 arów.

NA JAKIE STREFY OGRÓD ZOSTAŁ PODZIELONY I CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJĄ ?

Ogród podzielony jest na trzy główne strefy:

– Pierwsza ze stref, to strefa reprezentacyjna znajdująca się przy froncie domu. Kompozycja z oczkiem wodnym po środku, utrzymana jest w stonowanych odcieniach ciemnej zieleni, role akcentu kolorystycznego pełni tu biel mająca szczególny udział wiosną, za sprawą dużej ilości białych roślin cebulowych,

– Kolejna to strefa wypoczynkowa, mająca miejsce z tyłu domu. Całość znajduje się na dwóch poziomach: górnym składającym się z tarasu z widokiem na resztę ogrodu, dolnym, w którego centralnym punkcie znajduje się eksperymentalny egzotyczny zakątek z wkomponowanym po środku basenem.

Rośliny znajdujące się w tym miejscu wymagają szczególnej uwagi ze względu na nasz niesprzyjający pewnym gatunkom klimat. W skład nich wchodzą rośliny egzotyczne takie jak palmy (Trachycarpus fortunei, Washingtonia filifera, Brahea armata), oleandry czy cordyliny.

Rośliny te w zależności od stopnia ich mrozoodporności odpowiednio zabezpieczane są na okres zimy. Począwszy od najprostszego okrycia włókniną, po przenoszenie całych roślin do szklarni znajdującej się w kolejnej ze stref.

– Strefa trzecia, funkcjonalna to w pełni rozwinięty ogród uprawny, który zapewnia nam plony przez cały sezon wegetacyjny. W tej strefie zachowało się najwięcej roślin z początków ogrodu. Główna jej cześć to mały sad z drzewami owocowymi, u boku których znajdują się podwyższone warzywniaki. W sercu tej części ogrodu mieści się niewielka szklarnia dająca mnóstwo plonów wiosną i latem a zimą stanowiąca ochronę najdelikatniejszym z roślin opisanych w strefie poprzedniej.

– Za dodatkowa strefę czwartą można uznać wszystkie mniejsze i większe kompozycje pojawiające się punktowo na pozostałej przestrzeni oraz obwódkę ze strzyżonych żywopłotów i licznych roślin iglastych, zapewniających cień i ochronę przed wiatrem dla pozostałych roślin.

CZĘSTO PRZEBYWAJĄ PAŃSTWO W OGRODZIE DLA PRZYJEMNOŚCI, CZY RACZEJ WIĘKSZOŚĆ CZASU POCHŁANIA PRACA I OPIEKA NAD NIM?

– Dobre pytanie, często wielu z nas pochłoniętych ogrodniczą pasją zastanawia się kiedy to ostatnio bezczynnie przebywało w swoich zielonych zakątkach z kubkiem kawy czy herbaty – z czystej przyjemności bez ciągłej pracy nad nimi. Jak wszyscy wiemy, praca w ogrodzie nigdy się nie kończy. Podobnie również jest u nas, ale staramy się czerpać z ogrodu jak najwięcej przyjemności, dzieląc ją możliwie często z rodziną i przyjaciółmi.

JAKIE PLANY WIĄŻĄ SIĘ Z DALSZYM PROWADZENIEM OGRODU?

– W najbliższym czasie planujemy rozbudowie ogrodu o kolejne strefy. Stawiamy sobie za zadanie jeszcze bardziej posunąć się w stronę ekologicznej żywności i czerpać z niej jeszcze więcej zdrowia. Przy czym, nadal pragniemy pozostać w zgodzie z naturą, używając ekologicznych środków ochrony roślin czy budując schronienia dla wędrownych zwierząt i owadów.

Zgłoszenia do konkursu w 2017 roku: http://mogilany.info/inicjatwy/ogrod-malowany

Czytany 2499 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 06 Sie 2017 14:53

Polecamy!