Znaki zapytania przy drodze fot. Magda Karska-Kordas

Znaki zapytania przy drodze

Przez 
(2 głosów)
Nastała jesień, spadają kolorowe liście z drzew. Ale spadają też te zielone razem z gałęziami, zwłaszcza gdy pomoże im temperamentny Ksawery i ulice zamieniają się w pobojowisko. Ani ładnie, ani bezpiecznie, ani gospodarnie...

   Pamiętam obrazek ze śląskiej wsi. W sobotę na ulicę wychodzili mieszkańcy z każdego domu i każdy zamiatał i porządkował drogę przy swojej posesji do połowy szerokości drogi. W każdą sobotę. Każdy właściciel posesji. Efekt? Oczywisty. Dlaczego nasze drogi wyglądają inaczej? Dlaczego nie mamy w zwyczaju uporządkować drogi, która sąsiaduje z naszą działką? Dlaczego jest nam obojętne jak mieszkamy, co oglądamy, po czym jeździmy?

   Bo są do tego powołane specjalne służy? Bo płacimy podatki i wymagamy? Bo niektórzy mieszkańcy nie wiedzą do czego służą kosze na śmieci i wyrzucają puste opakowania gdzie popadnie? Bo za chwilę znowu będzie zaśmiecone? To wszystko prawda, niestety. Ale czasami nie trzeba wiele. A systematyczne porządki nie będą wymagały wielkiego nakładu pracy. Włożony zaś wysiłek na pewno przyniesie wymierne korzyści. Zachęcam bardzo by przemyśleć temat i zadbać o drogę przy swojej posesji. Przecież śmieci nie świadczą o naszej kulturze, a praca nie przynosi hańby.

   Kwestię porządkowania drogi przy posesji reguluje uchwała Rady Gminy Nr XXXVII/318/2014 z dnia 07.11.2014 r. w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Mogilany. W §5.1 regulaminu przyjętego uchwałą napisano: „Właściciele nieruchomości zobowiązani są do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości (…)”.

   Sądzę jednak, że efekt w postaci czystych zadbanych dróg w naszej gminie to w większej mierze osobiste zaangażowanie każdego. Więc jeszcze raz bardzo zachęcam: porządkujmy drogi przy własnych posesjach. Jesień i każda inna pora roku, może być piękna.

Ewa Walczak, radna

Czytany 1413 razy

Polecamy!