Wydrukuj tę stronę
17 Sty

Nie otwieraj drzwi nieznajomym!

Przez 
(1 głos)
Gdy złodziej puka do drzwi, to swoim wyglądem nie przypomina złodzieja

Bywa, że złodziej przychodzi do domu i przedstawia się, że jest przedstawicielem jakiegoś urzędu, telewizji kablowej, gazowni czy telekomunikacji… Często jest to osoba dobrze ubrana, o miłej powierzchowności. Starszym osobom łatwiej wmówić, że coś trzeba sprawdzić w środku, że można coś załatwić na miejscu bez konieczności wyjazdu z domu. Wpuszczenie do mieszkania obcej osoby może zakończyć się tragicznie.

Nie ma obowiązku otwierania drzwi komukolwiek. Starsze osoby, które same przebywają w mieszkaniu nie powinny pod żadnym pozorem otwierać drzwi nieznajomym.

W sytuacji ewidentnie podejrzanej należy zadzwonić na policję i poinformować o wydarzeniu.

Policjanci apelują o ostrożność i przypominają:

  • Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj. Jeśli zjawi się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. administracji, elektrowni, telekomunikacji, czy gazowni – bez otwierania drzwi – sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie dysponujesz telefonem poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok.
  • Jeśli musisz kogoś wpuścić nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej żeby towarzyszyli ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny.
  • Posiadane w domu pieniądze schowaj w miejscu trudno dostępnym,
  • Nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom, czy inkasentom i nie podpisuj żadnych umów – każda szanująca się firma zawiera transakcje w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty.
  • Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej.
  • Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich.
  • Nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.Czytany 1802 razy Ostatnio zmieniany środa, 17 Sty 2018 18:40