Wydrukuj tę stronę
14 Paź

Czy ktoś widział kłokoczkę?

Przez 
(0 głosów)
POSZUKIWANA KŁOKOCYNA CZYLI KŁOKOCZKA POŁUDNIOWA

Łukasz Piechnik - pracownik Instytutu Botaniki PAN w Krakowie, poszukuje nowych stanowisk kłokoczki południowej (Staphylea pinnata) zwanej w Małopolsce kłokocyną. Kłokoczka południowa jest dużym krzewem lub małym drzewkiem. Naturalnie występuje, choć niezbyt często, w Polsce południowej. Ludność wiejska w Małopolsce używała kłokoczki do przygotowania palm wielkanocnych, wianków na Oktawę Bożego Ciała czy bukietów na Święto Matki Boskiej Zielnej. Z twardego drewna wykonywano kije do maselniczek, trzonki do narzędzi, laski, szkatułki, a nawet figurki szachowe. Z kolei nasiona dostarczały oleju do lampek i były wykorzystywane do wyrobu korali, bransolet i przede wszystkim pięknych różańców.
Zdarzało się, że kłokoczka nie zachowała się na naturalnych stanowiskach w lasach, natomiast przetrwała w ogrodach przydomowych. Podobno w przeszłości każdy gospodarz chciał mieć przy chałupie kłokocynę.
Poszukiwane są wszelkie informacje o występowaniu kłokoczki południowej zarówno w lasach, zaroślach jak i w ogrodach, parkach, przy starych domach, przychaciach, na cmentarzach, w otoczeniu kapliczek i krzyży przydrożnych.
Być może ktoś z mieszkańców widział gdzieś kłokoczkę? Cenne będą również informacje o wykorzystaniu (dziś lub dawniej) kłokoczki np. w zwyczajach ludowych.
Prosimy o przesyłanie informacji o kłokoczce na adres mailowy Łukasza Piechnika: l.piechnik@botany.pl

Fot. 2.a

Czytany 1080 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 Paź 2019 17:18