Miejsce siedzące w autobusie niektórym ludziom jest potrzebne bardziej

Przez  mogilany.info
(0 głosów)
List z apelem o ustępowanie miejsca w środkach komunikacji osobom, które tego naprawdę potrzebują. 

 

Otrzymaliśmy niedawno list od mieszkanki naszej gminy zaniepokojonej pewnym społecznym zjawiskiem – nieustępowaniem w środkach komunikacji miejsca potrzebującym osobom przez młodzież, ale również inne sprawne osoby. Cytujemy go w całości poniżej. 

 

Od pewnego czasu obserwuję, że w autobusach na terenie naszej gminy młodzież zajmuje wiele miejsc siedzących, rezerwując je jako zajęte dla kolegów wsiadających później. Przez jakiś czas takie miejsca pozostają puste, nawet kiedy autobus jest zapełniony.

W środkach komunikacji publicznej istnieją specjalne miejsca oznaczone piktogramami, które bezwzględnie muszą zostać zwolnione, jeśli do autobusu wejdzie osoba, która ma pierwszeństwo w jego zajęciu. Przeznaczono je dla osób w podeszłym wieku, chorych, a także dla kobiet w ciąży lub z małym dzieckiem. Warto podkreślić, że ustąpienie miejsca siedzącego to nie tylko przywilej dla tych osób. Przede wszystkim umożliwia im bezpieczną podróż, gdyż  hamowanie czy ostre zakręty w większym stopniu zagrażają upadkiem, urazem czy innymi problemami osobom starszym, chorym, kobietom w ciąży lub z dzieckiem, niż innym młodym i sprawnym osobom. 

Liczba miejsc siedzących w autobusach jest niestety ograniczona. Dlatego apeluję do młodszych i sprawnych osób, aby ustępowały miejsca osobom z wyżej wymienionych grup, które ze względów bezpieczeństwa swojego czy też dziecka powinny podróżować na siedząco. Młode, zdrowe osoby dużo łatwiej poradzą sobie w razie trudności w pozycji stojącej i nie będzie się to dla nich wiązać z konsekwencjami zdrowotnymi.”

 

Warto ustępować miejsca osobom, które tego potrzebują. Niech to będzie wyrazem ludzkiej życzliwości, a nie przymusu wynikającego z uprzywilejowanych miejsc. Również apelujemy, aby egoizm nie przesłaniał potrzeb innych ludzi. 

Czytany 1161 razy Ostatnio zmieniany środa, 30 Paź 2019 19:13

Polecamy!