Jaki jest stan działań proekologicznych w gminie Mogilany? https://pl.freepik.com/darmowe-wektory/fabryczne-zanieczyszczenie-powietrza-i-zagrozenia_2921044.htm

Jaki jest stan działań proekologicznych w gminie Mogilany?

Przez  mogilany.info
(1 głos)
Wyniki niedawnej kontroli WIOŚ są dla naszej gminy niekorzystne. Jakie działania proekologiczna są w niej prowadzone? Co można poprawić? Oczekujemy od władz gminy dalszych działań. Ale wymagajmy też działań od nas, mieszkańców. 

 

Ostatnio duże dyskusje wzbudzają działania proekologiczne. Osoba która chciałaby się z prostej lektury dowiedzieć o takich działaniach w naszej gminie będzie miała trudności w znalezieniu informacji w jednym miejscu. Niestety ostatni protokół kontroli Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ) z końca 2019 roku nie jest dla naszej gminy korzystny. Mało tego, nałożono na gminę karę finansową. Czy o tym Urząd Gminy poinformuje oficjalnie? Co wiemy o tym, co się dzieje w gminie w kwestiach ochrony środowiska? 

1. Według informacji podawanych przez wójta na spotkaniach wiejskich (choć nie da się tego przeczytać na stronie Urzędu Gminy) dotychczas w ramach poprzedniej edycji dofinansowania wymieniono 90 kotłów (przy założonym minimum 147 kotłów - http://mogilany.pl/piec). Wiadomo, że podpisano umowę na II edycję, która zakłada wymianę 72 kotłów. 

2. W ostatnich latach gmina Mogilany brała udział w programach takich jak warsztaty ekologiczne „Podążaj tropem czystego powietrza oraz termomodernizacja 3 budynków użyteczności publicznej (Zespołu Szkół w Gaju, Szkoły Podstawowej we Włosani oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Mogilanach). 

3. Zgodnie z informacjami medialnymi gmina Mogilany nadal nie rozpoczęła uczestnictwa w małopolskim programie ochrony powietrza LIFE (https://dziennikpolski24.pl/w-trosce-o-powietrze-dwie-gminy-dolaczaja-do-programu-life-w-powiecie-krakowskim-juz-polowa-samorzadow-w-nim-uczestnicy/ar/c1-14691887). Na stronie internetowej urzędu gminy nie ma również żadnych informacji na ten temat. W naszej gminie nie ma również ekodoradcy, co można sprawdzić na stronie https://powietrze.malopolska.pl/ekodoradcy/. Oczekujemy współdziałania naszej gminy na tym polu, jak również starania się o odpowiednie dofinansowanie (możliwe nawet 90%) zatrudnienia ekodoradcy (https://www.malopolska.pl/aktualnosci/srodowisko/gminy-z-szansa-na-zatrudnienie-ekodoradcy

4. Nałożona przez WIOŚ kara dotyczy działań z lat 2013-2015, czyli z końca kadencji wójta Krzysztofa Musiała (borykającego się z naprawą finansów gminy) i pierwszego roku kadencji wójta Piotra Piotrowskiego. Działania w analizowanych latach oceniono negatywnie, a czytając zrealizowane projekty można stwierdzić, że ich skala w roku 2014 i 2015 jest porównywalna i rzeczywiście znikoma w stosunku do założeń (ostatnia wersja uchwały, na którą powołuje się WiOŚ pochodzi z września 2013 roku, więc 2013 rok można praktycznie pominąć). Obaj wójtowie nie mają się zatem czym pochwalić w tym zakresie. Oczekujemy, że w tej kadencji skala działań będzie się rozkręcać.

5. Niestety jeżdżąc przez naszą gminę stale musimy wdychać wyziewy szamb wylewanych do przydrożnych rowów, w wielu rowach można widzieć stojący, biały, spieniony płyn. Do tego wszystkiego dolewa się woda z rynien podłączanych do odwodnień dróg. Przy dużych opadach te ścieki gdzieś się po gminie muszą rozlać. Gdzie są gminne organy kontrolne? 

6. Sami mieszkańcy mogą bardzo dużo zrobić dla ekologii gminy: 

  • Nie wylewajmy zawartości szamb do rowów. Wszyscy zdają sobie sprawę ile kosztuje wywóz szamb, ale nie oszczędzajmy kosztem przyrody i jakości życia wszystkich mieszkańców! 
  • Nadal pojawiają się wysypiska śmieci, mimo, że za ich odbiór płacimy teraz ryczałtowo. Jaka motywacja kieruje ludźmi nadal wyrzucającymi śmieci do lasu czy do rowów? 
  • Podobno nadal znajdują się mieszkańcy, którzy segregują śmieci na palne i niepalne? W Polsce źle przyjęte jest zarówno wtrącanie się w takie sprawy sąsiedzkie jak i informowanie o takich sytuacjach, ale czy słusznie? 
  • Paląc w kominkach używajmy odpowiednio wysuszonego drewna liściastego. 
  • Warto pomyśleć o kompostowaniu odpadów organicznych. Dzięki temu uzyskujemy cenny nawóz, a w niedalekiej przyszłości może będziemy płacić mniej za śmieci (są to aktualnie najdroższe odpady do zagospodarowania). 
Czytany 944 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 05 Sty 2020 16:51

Polecamy!