Celebrytek nie znajdziecie wśród nas…

Przez  mogilany.info
(1 głos)
Głośno już jest w mediach społecznościowych o wolontariuszkach z naszej gminy, które zostały zarażone chęcią niesienia pomocy. Postanowiliśmy namówić jedną z nich, aby nagrać kilkuminutowy materiał o ich zaangażowaniu i opublikować na naszej stronie.

 

Niestety usłyszeliśmy kategoryczny sprzeciw

- Nie jesteśmy celebrytkami, tych którzy chcą się pokazać musicie szukać gdzie indziej. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co robimy, możemy porozmawiać, ale w tym czasie składaj maseczki do opakowań – po 10 szt.

Zaskoczyło mnie to? Nie! Szybko uświadomiłam sobie, że to prawdziwy wolontariat. Zdezynfekowałam ręce i zaczęłam układać maseczki.

Więc jak to się zaczęło? – pytam Panią Agnieszkę Ożóg.

- Zadzwoniła do mnie Viola Medoń ze Skawiny i powiedziała, że trzeba szyć maseczki, bo w szpitalach brakuje, a może być jeszcze gorzej. Nie dała mi ani chwili czasu do namysłu. Pomożesz? Masz kogoś jeszcze? Tak wchodzę w to, a ludzi zaraz zacznę organizować. I tak się zaczęło powiększać grono, które dzisiaj liczy kilkadziesiąt osób.

Łatwo było namówić innych do pomocy?

- Szybko wykonałam kilka telefonów do osób, które w takiej sytuacji nie odmówią pomocy. Ania Oye, Józia Tylek były już po kilkudziesięciu minutach u mnie. Zaczęłyśmy się organizować. Zakupy materiałów, przystosowanie pomieszczeń do pracy, uzgodnienie wzoru i do pracy. Szyjemy, ile tylko starcza sił, pojawiają się kolejne osoby, które służą pomocą.

Każde spontaniczne i oddolne działanie, aby było efektywne wymaga koordynacji. Pozyskiwanie funduszy, zakup materiałów, dystrybucja…Realne problemy, jak je rozwiązujecie?

- Działamy razem ze Skawiną – „SKAWINA SZYJE DLA MEDYKÓW” . Do współpracy z nami włączył się bardzo szybko Burmistrz Skawiny Pan Norbert Rzepisko. Ciągle pomaga rozwiązywać napotkane problemy, z najwyższą starannością podchodzi do każdej sytuacji, aby zapewnić bezpieczeństwo nasze i mieszkańców. Na dzień dzisiejszy wspólnie ze Skawiną uszyliśmy ponad 12 tysięcy maseczek dla szpitali, przychodni, pogotowia.

Pan Radny Jerzy Przeworski przesłał nam środki do dezynfekcji, które używamy co kilka godzin do utrzymania należytego porządku, bo przecież szyjemy dla szpitali.

Grzegorz Stokłosa, znany z wielu działań charytatywnych i z tego, że nigdy nie odmówił pomocy, włączył się wspierając finansowo zakup potrzebnych materiałów oraz zabezpieczył konieczne transporty do szpitali. Jako członek Zarządu Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany zgłosił gotowość stowarzyszenia do podjęcia działań związanych z transportem. On sam wykonał takich kursów już wiele. Wyznaczeni koordynatorzy oczekuję zleceń, które bez zbędnej zwłoki są wykonywane.

Jak można podsumować efekty waszych działań?

- Na podsumowanie kiedyś może przyjdzie czas. Dzisiaj najważniejsze jest to, aby nikomu nie brakło maski. Służby medyczne narażają swoje zdrowie dla ratowania życia, a my musimy poświęcić swój czas, aby ich zabezpieczyć. Ciągle się rozwijamy, w przyszłym tygodniu zaczynamy szyć kombinezony, bo ich też brakuje. Najważniejsze jest to, aby zrobić jak najwięcej i aby nikomu nie zabrakło.
Słowa uznania dla koordynatorki Violi Medoń i Burmistrza Skawiny za to, że świetnie nam się układa współpraca.

Ciągle potrzebne są materiały np. bawełna chirurgiczna – zachęcamy do przekazywania – DOBRO POWRACA!

Czytany 2400 razy Ostatnio zmieniany sobota, 28 Mar 2020 18:24

Polecamy!