Wydrukuj tę stronę
29 Maj

Jak łatwo władza sobie przypisuje czyjeś zasługi

Przez  mogilany.info
(0 głosów)
Wójt naszej gminy niedawno w obwieszczeniu sobie przypisał starania o powstanie wiaduktu na Zakopiance w Gaju. Jak było w istocie?

Wiosna w tym roku kapryśna, dni słoneczne na przemian z deszczowymi, trudno wyjść z zimowo-pandemicznego marazmu. Powoli przyroda i ludzie budzą się do życia. Wiosenne przebudzenie dotarło szczęśliwie do naszego urzędu gminy w Mogilanach. I tak w wiosennej euforii wójt gminy Mogilany, na stronie urzędu gminy, podzielił się z mieszkańcami radosną informacją o rozpoczęciu budowy węzła komunikacyjnego Gaj-Zadziele. Brawo! Ponieważ, przy okazji sfinalizowania ostatniej inwestycji na zakopiance, czyli budowie kładki w Gaju, przebudzenie nastąpiło dopiero w momencie uroczystości jej otwarcia.

Film z relacją z tego wydarzenia i o zaangażowaniu mieszkańców możesz zobaczyć tutaj: https://youtu.be/48S9hYM_sGU

Budowa kładki w Gaju to efekt dobrej współpracy ówczesnych władz gminy, radnych i mieszkańców zorganizowanych w Stowarzyszeniu Mieszkańców Gminy Mogilany. Setki pism do wszelkich możliwych instytucji, nawiązanie współpracy z mediami, podjęcie współpracy z politykami różnych opcji, wizyta w ministerstwie infrastuktury w Warszawie, a w końcu zorganizowanie 5 manifestacji („Dzień jelenia”) na zakopiance z blokadami włącznie. O potrzebie nowych inwestycji, w tym priorytetowego węzła w Gaju, powstało z inicjatywy stowarzyszenia wiele artykułów, programów radiowych i telewizyjnych.

W czterech manifestacjach na zakopiance uczestniczył Andrzej Adamczyk. Gdy został ministrem infrastruktury, jedną z jego pierwszych decyzji było podjęcie realizacji priorytetowego postulatu Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany, jakim była budowa dużego węzła komunikacyjnego (z wiaduktem) w Gaju na skrzyżowaniu Zadziele-Widokowa.

Wójt Piotr Piotrowski w wspomnianym ogłoszeniu informuje o swojej siedmioletniej batalii o niezbędne inwestycje na zakopiance.Teraz, gdy zbliża się termin wbicia łopaty, by rozpocząć w końcu budowę węzła w Gaju, przypisuje sobie zasługi, których nie posiada.

W pięciu manifestacjach zorganizowanych na zakopiance nigdy nie wziął udziału pan Piotr Piotrowski, mimo, że wówczas był dyrektorem SP w Mogilanach i sprawa bezpieczeństwa dzieci w gminie Mogilany powinna być priorytetem. W latach 2011–14 wójtem był Krzysztof Musiał i dzięki dobrej współpracy i aktywności władzy, radnych i działaczy społecznych sprawy wyraźnie poszły do przodu. Rozpoczęła się budowa kładki i zapadły decyzje budowy węzła Gaj-Zadziele. W kadencji wójta Piotrowskiego nastąpiło wyraźne spowolnienie prac. Przesuwane były terminy budowy wiaduktu (GDDKiA informowała SMGM o opóźnieniach w decyzjach wydawanych przez UG w Mogilanach), zapomniano już o planach bezkolizyjnego przejścia w Libertowie, odłożone zostały inne inicjatywy… Dlaczego? Dlatego, gdyż wójt nie chciał i nie potrafił współpracować ani z radnymi, ani ze społecznikami.

Na jedynym spotkaniu z decydentami wójt pojawił się z żenujacą, odręcznie zarysowaną koncepcją skrzyżowania Libertów-Lusina. http://www.mogilany.info/aktualnosci/1-aktualnosci/384-wyjazd-z-libertowa-na-zakopianke-niepowazne-zachowanie-wojta

W czasie obecnej kadencji wójta Piotra Piotrowskiego, oprócz SMGM, o wspomniane inwestycje zabiegał radny Jerzy Przeworski informując na bieżąco na swoim portalu o swoich rozmowach z GDDKiA. O jego staraniach można przeczytać np. https://www.facebook.com/mogilany.info/posts/2477369522570720, informacja z września 2020 r.

Wiadomo, że sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą. Nie może jednak być tak, że ktoś bierny przez lata łapie nożyce przy przecięciu wstęgi. Pamiętajmy też, że oddolne inicjatywy przynoszą skutek. To nazywa się społeczeństwo obywatelskie!

Dla zainteresowanych historią walki o bezpieczne przejścia na zakopiance w gminie Mogilany:

http://www.mogilany.info/aktualnosci/1-aktualnosci/436-kiedy-bedzie-wiadukt-w-gajuhttp://www.mogilany.info/wydarzenia/nasze-interwencje/16-nasze-interwencje/374-wiadukt-w-gaju-kolejny-krok-do-przodu

http://www.mogilany.info/aktualnosci/1-aktualnosci/303-ambitne-plany-ministra-infrastruktury

http://www.mogilany.info/inicjatwy/kladka-w-gaju

http://www.mogilany.info/aktualnosci/32-kladka-w-gaju/211-nasza-kladka

http://www.mogilany.info/wydarzenia/nasze-interwencje/16-nasze-interwencje/106-kiedy-powstanie-wiadukt-w-gaju-list-do-generalnej-dyrekcji-drog

http://www.mogilany.info/aktualnosci/1-aktualnosci/49-napisali-o-nas

http://www.mogilany.info/aktualnosci/1-aktualnosci/48-swiatowy-dzien-jelenia-2014

http://www.mogilany.info/aktualnosci/1-aktualnosci/13-urzednicy-sa-bezduszni-ludzkie-zycie-i-smierc-to-dla-nich-tylko-cyferki

http://www.mogilany.info/samorzad-gminny/inwestycje/38-inwestycje/684-wiadukt-w-gaju-kolejny-termin 

http://www.mogilany.info/samorzad-gminny/inwestycje/38-inwestycje/658-kiedy-ruszy-inwestycja-wiaduktu-w-gaju

Czytany 984 razy