Wydrukuj tę stronę
14 Lip

Wniosek o transmisję i rejestrację obrad komisji Rady Gminy

Przez  mogilany.info
(0 głosów)
To na obradach komisji Rady Gminy możemy usłyszeć merytoryczną dyskusję i poznać argumenty kształtujące brzmienie uchwał podejmowanych przez Radę Gminy

 

Na sesjach Rady Gminy możemy zobaczyć w jaki sposób Radni głosują nad daną uchwałą, natomiast nie wiemy jak dochodzono do takiego, a nie innego brzmienia uchwał. Te żywe dyskusje odbywają się bowiem na posiedzeniach poszczególnych komisji. Niestety nie są one transmitowane ani nagrywane. Ponieważ mieszkańcy zwykle nie są w stanie uczestniczyć w posiedzeniach komisji, a chcieliby wielokrotnie poznać przyczyny podejmowania różnych decyzji i zapoznać się z pracą radnych, wystąpiliśmy do Wójta z wnioskiem o transmisję i nagrywanie posiedzeń komisji, przesyłając pismo o następującej treści (również do pobrania jako załącznik): 

 

Mogilany, 13.07.2019 r.

Stowarzyszenie Mieszkańców

Gminy Mogilany

Zakopiańska 101

32-031 Mogilany

Urząd Gminy Mogilany

Wójt Gminy Mogilany

Piotr Piotrowski

Ul. Rynek 2

32-031 Mogilany  

WNIOSEK

w sprawie:  transmitowania, nagrywania i publikacji obrad komisji Rady Gminy

 

Zarząd Stowarzyszenia Mieszkańców  Gminy Mogilany składa wniosek o transmisję obrad poszczególnych komisji Rady Gminy Mogilany i utrwalenie ich przebiegu za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Ponadto wnioskujemy, aby przedmiotowe nagrania były niezwłocznie udostępniane na stronie internetowej gminy.

Wniosek wyczerpuje znamiona art. 241 KPA, gdyż jego przedmiotem są sprawy ulepszenia organizacji pracy, lepszego zaspokojenia potrzeb ludności, a ponadto służy wzmocnieniu praworządności i zapobieganiu nadużyciom.  Podstawę prawną postulowanych transmisji stanowi art. 18 ust. 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej.  

      Realizowane przez urząd transmisje z obrad sesji Rady Gminy nie pozwalają poznać uzasadnienia podejmowanych przez radę uchwał, to właśnie na posiedzeniach komisji sprawy są omawiane merytorycznie i dogłębnie. Proponowane rozwiązanie niewątpliwie wpłynie na transparentność podejmowanych przez radę decyzji, być może zwiększy zainteresowanie mieszkańców sprawami gminy, a na pewno pozwoli należycie docenić pracę radnych.

 

W imieniu Zarządu SMGM

Czytany 953 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 14 Lip 2019 21:28