Wydrukuj tę stronę
17 Cze

STYPENDIUM dla uczniów aktywnych społecznie

Przez 
(1 głos)
Kończy się rok szkolny. Absolwenci SP i Gimnazjów mogą ubiegać się o stypendium Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany

 

6 maja 2013 r. prof. Andrzej Zoll, mieszkaniec gminy Mogilany, otrzymał wielkie wyróżnienie: Nagrodę Erazma i Anny Jerzmanowskich. Nagroda ta nazywana jest „polskim Noblem”. Podczas uroczystości wręczenia nagrody, która odbyła się na Wawelu, Profesor powiedział:

„Idąc drogą wskazaną przez Erazma i Annę Jerzmanowskich, postanowiłem ze środków składających się na otrzymaną nagrodę ich imienia sfinansować dwa stypendia dla dzieci z gminy Mogilany, której jestem teraz mieszkańcem. Chcę, żeby stypendystów wskazywało corocznie Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany – przykład aktywności miejscowego społeczeństwa obywatelskiego”.

Ze Stypendium skorzystało do tej pory dziewięcioro stypendystów, którym Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany wypłaciło w sumie ponad 30 tys. zł. Stypendystami mogą zostać uczniowie, którzy uzyskują sukcesy w nauce, sporcie, twórczości artystycznej, ale przede wszystkim swoimi talentami służą innym, są uczynni, starają się pomagać potrzebującym. Stypendystami zostają niekoniecznie uczniowie, którzy mają najlepsze świadectwa (chociaż jest to ważne kryterium), ale ci, którzy szerzą dobro dzieląc się swoimi zdolnościami i tym, co najlepszego posiadają.

Kolejne stypendia będą przyznawane przez Zarząd Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany w lipcu tego roku. Stypendysta - absolwent SP otrzyma 300 zł miesięcznie, a absolwent gimnazjum – 400 zł miesięcznie (od 1 września 2016 do końca sierpnia 2017).

Kandydatów do Stypendium w roku szkolnym 2016/2017 może zgłaszać każda osoba. Wypełnione wnioski, zaopiniowane przez dyrekcję szkoły, są składane do 5 lipca na dziennik podawczy ZEAS w Gaju. W galerii pod artykułem znajdują się formularze wniosków stypendialnych oraz regulamin.

 

Panie Profesorze, proszę przyjąć wyrazy najgłębszego szacunku i serdecznej wdzięczności za ten wspaniały gest dla młodzieży mogilańskiej. Ja niegdyś jako dziecko znajdowałem się w trudnej sytuacji, bez ojca, bez domu, który się spalił. Doświadczyłem w swoim życiu, co to znaczy bieda. I wtedy dobrzy ludzie podali mi rękę. Dzięki nim mogłem podjąć dalszą naukę w dobrej szkole średniej, mogłem nauczyć się języka francuskiego. W ten sposób dla młodego człowieka otwarła się droga do powołania, które podjąłem, i do pracy naukowej. Od biednego chłopaka z Mogilan do profesora i dziekana krakowskiej uczelni. Bardzo dziękuję za to, że wybrał Pan Profesor Mogilany, za okazanie sympatii dla Mogilan.
Ks. Prof. Stefan Koperek do Prof. Andrzeja Zolla, Mogilany 3 czerwca 2013 r.


Czytany 2231 razy Ostatnio zmieniany piątek, 17 Cze 2016 16:56