Wydrukuj tę stronę
02 Lip

STYPENDIUM dla uczniów aktywnych

Przez 
(0 głosów)
Zakończył się rok szkolny. Pozostała ostatnia chwila, aby złożyć wniosek o Stypendium Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany.

Ze Stypendium skorzystało do tej pory 16 stypendystów, którym Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany wypłaciło w sumie ponad 50 tys. zł. Stypendystami mogą zostać uczniowie, którzy uzyskują sukcesy w nauce, sporcie, twórczości artystycznej, ale przede wszystkim swoimi talentami służą innym, są uczynni, starają się pomagać potrzebującym. Stypendystami zostają niekoniecznie uczniowie, którzy mają najlepsze świadectwa (chociaż jest to ważne kryterium), ale ci, którzy szerzą dobro dzieląc się swoimi zdolnościami i tym, co najlepszego posiadają.

Kolejne stypendia będą przyznawane przez Zarząd Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany w lipcu tego roku. Stypendysta - absolwent gimnazjum otrzyma 400 zł miesięcznie (od 1 września 2018 do końca sierpnia 2019).

Kandydatów do Stypendium może zgłaszać każda osoba. Wypełnione wnioski, zaopiniowane przez dyrekcję szkoły, są składane do 5 lipca na dziennik podawczy ZEAS w Gaju. Tutaj formularze wniosków stypendialnych oraz regulamin: http://www.mogilany.info/inicjatwy/stypendium

6 maja 2013 r. prof. Andrzej Zoll, mieszkaniec gminy Mogilany, otrzymał wielkie wyróżnienie: Nagrodę Erazma i Anny Jerzmanowskich. Nagroda ta nazywana jest „polskim Noblem”. Podczas uroczystości wręczenia nagrody, która odbyła się na Wawelu, Profesor powiedział:

„Idąc drogą wskazaną przez Erazma i Annę Jerzmanowskich, postanowiłem ze środków składających się na otrzymaną nagrodę ich imienia sfinansować dwa stypendia dla dzieci z gminy Mogilany, której jestem teraz mieszkańcem. Chcę, żeby stypendystów wskazywało corocznie Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany – przykład aktywności miejscowego społeczeństwa obywatelskiego”.

Panie Profesorze, proszę przyjąć wyrazy najgłębszego szacunku i serdecznej wdzięczności za ten wspaniały gest dla młodzieży mogilańskiej. Ja niegdyś jako dziecko znajdowałem się w trudnej sytuacji, bez ojca, bez domu, który się spalił. Doświadczyłem w swoim życiu, co to znaczy bieda. I wtedy dobrzy ludzie podali mi rękę. Dzięki nim mogłem podjąć dalszą naukę w dobrej szkole średniej, mogłem nauczyć się języka francuskiego. W ten sposób dla młodego człowieka otwarła się droga do powołania, które podjąłem, i do pracy naukowej. Od biednego chłopaka z Mogilan do profesora i dziekana krakowskiej uczelni. Bardzo dziękuję za to, że wybrał Pan Profesor Mogilany, za okazanie sympatii dla Mogilan.
Ks. Prof. Stefan Koperek do Prof. Andrzeja Zolla, Mogilany 3 czerwca 2013 r.

Czytany 1586 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 Lip 2018 17:25