Uwaga studenci UTW!
przypominamy, iż w dniu 13.01 (poniedziałek) o godz.16.00 w Szkole Podstawowej w Mogilanach, ul. Św. Bartłomieja Ap. 16 rozpoczynają się zajęcia gimnastyczne.
Wszystkie osoby zapisane zapraszamy na zajęcia.

WYKŁAD

 
11 grudnia 2019 godz. 17.00
Dworek Konopków w Mogilanach

Jan Matejko – Konstytucja 3 maja 1791 r. Synteza historiograficzna.

Lilianna Lewandowska
Muzeum Politechniki Krakowskiej

konstytucja 3 maja matejko

Obraz „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”, Jan Matejko

 

Wycieczka do kopalni srebra w Tarnowskich Górach

 
Podziemna atrakcja
 
We środę, 27.11.2019 ponad 30-to osobowa grupa studentów UTW wyruszyła na zwiedzanie Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.
Ten zabytkowy obiekt, posiadający nowoczesną multimedialną oprawę, jest wpisany na prestiżową listę UNESCO. To jedyna taka podziemna trasa turystyczna w Polsce, pozwalająca na cofnięcie się w czasie do XVIII w. Choć zobaczyliśmy tylko część korytarzy i komór wyrobiskowych, dało to wyobrażenie tamtejszych warunków pracy górników. My spędziliśmy w kopalni jedynie 1,5 godziny, ale możemy sobie wyobrazić ich ciężką 12-godz. szychtę w ciasnych wyrobiskach, w ciągłym zagrożeniu zawaleniem korytarza lub zalaniem wodą (dziś ta woda jest dodatkową atrakcją do podziemnego spływu łodziami). Zobaczyliśmy metody pracy, narzędzia gwarków, a także wiemy, do czego pod ziemią służył górnikom ul. Pobyt 40 m pod powierzchnią ziemi na długo pozostanie w naszej pamięci.
Wiesia Angierman
Studentka UTW

Więcej o kopalni: https://kopalniasrebra.pl/

View the embedded image gallery online at:
http://mogilany.info/utw/utw-archiwum#sigProId821974ac52

Powołanie Rady Słuchaczy i Rady Programowej UTW

Zgodnie z regulaminem UTW, w każdym roku akademickim, studenci zeswojego grona wyłaniają Radę Słuchaczy. Rada Słuchaczy ma za zadaniepodejmowanie działań na rzecz sprawnego i efektywnego funkcjonowaniaUniwersytetu.
Do zadań Rady Słuchaczy należy: inicjowanie imprez kulturalnych iokolicznościowych, przedstawianie Kierownictwu UTW opinii i potrzebspołeczności słuchaczy UTW,aktywna pomoc w organizacji zajęćrekreacyjnych i wycieczek,wyrażanie opinii w sprawach dotyczącychfunkcjonowania Uniwersytetu,bieżące informowanie słuchaczy oorganizowanych zajęciach i imprezach,promowanie UTW wśród społecznościlokalnej.
W roku akademickim 2019-20 do Rady Słuchaczy zostali wybrani:

- Bogumiła Drapich- Cholewa,
- Józefa Tylek,
- Wanda Słomka,
- Alicja Ziemianin.

Uchwałą Zarządu SMGM została powołana Rada Programowa, którejcelem jest czuwanie nad jakością merytoryczną działalności UTW. Jest organemopiniodawczo – doradczym kierownictwa uniwersytetu. Do Rady zaproszenizostali:

- Halina Staszczak,
- Grzegorz Stokłosa,
- prof. Fryderyk Zoll,
- Bogusława Żmuda.

Indeksy rozdane!

Zgodnie z akademickimi tradycjami, 6 listopada, nastąpiło wręczenieindeksów dla 60 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Chociaż indeksyrozdane, zainteresowani nadal mogą się zapisać na zajęcia UniwersytetuTrzeciego Wieku.

Rozdanie indeksów (6 listopada 2019 r.)

View the embedded image gallery online at:
http://mogilany.info/utw/utw-archiwum#sigProIdf1b191d544

Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020

 Nowy rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku 2019/2020 rozpoczęty!

Rok akademicki rozpoczął się uroczystą mszą św.  w kościele pw. Św. Bartłomieja Apostoła w dniu 16 października 2019 roku. Mszy przewodniczył proboszcz ks. Milan, który życzył obecnym na mszy studentom zdrowia oraz sukcesów w zdobywaniu wiedzy. 

Uroczysta inauguracja odbyła się w Dworku Konopków w Mogilanach. Dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Pani Halina Staszczak powitała wszystkich przybyłych gości. Następnie chór Mogilanum odśpiewał „Gaudeamus igitur”. 

Dyrektor Halina Staszczak przypomniała główne cele i zadania UTW. Uniwersytet funkcjonuje już od 2015 roku i obecnie będzie kontynuowany pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany. Uniwersytet cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Studenci spotykają się nie tylko dla pogłębienia wiedzy. Spotkania UTW stanowią również świetną formę integracji uczestników.

Przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany Pan Jerzy Nowicki życzył studentom wytrwałości w pogłębianiu wiedzy i czerpania ze wspólnych spotkań wiele radości. Zaprosił jednocześnie studentów UTW na spotkania Akademii Mieszkanców, które odbywają się raz w miesiącu w mogilańskim dworze. Każde spotkanie to nie tylko ciekawy wykład, ale także muzyczny koncert. 

Dyrektor SPZOZ w Mogilanach – Pani Beata Kuszczak zapewniła o kontynuowaniu współpracy z UTW na rzecz seniorów, proponując m.in. badania profilaktyczne, które będą realizowane w bieżącym roku akademickim.

Wykład inauguracyjny pt.: „Wspólne dziedzictwo kultu osób wyniesionych na ołtarze w krajach grupy wyszehradzkiej” wygłosił ks. prof. Józef Marecki. Podczas wykładu omówiona została historia tzw. grupy wyszehradzkiej. Ks. Profesor podkreślił, że państwa, które weszły w skład tej grupy mają ogromną rolę do odegrania we współczesnej Europie. Zwrócił uwagę na świętych i błogosławionych, którzy w Europie Środkowej zbudowali nowy świat oparty na wartościach chrześcijańskich. Wymienił m.in. działalność św. Cyryla i Metodego, a także św. Agnieszki z Pragi, św. Jana Sarkantego, św. Wojciecha z Pragi, św. Stefana króla Węgier, św. Jadwigi Królowej Polski,  św. Małgorzaty Węgierskiej i innych świętych. Ks. Profesor nawiązał także do życia św. Jana Pawła II. Podkreślił, że narody tworzące grupę wyszehradzką wyrosły na katolickim zrozumieniu drugiego człowieka przyjmując go takim, jaki jest. „Wzorce dotyczące tolerancji tworzyli ludzie wysokiej kultury”. 

Na zakończenie wykładu Pani Dyrektor Halina Staszczak wręczyła kwiaty oraz podziękowania ks. prof. Józefowi Mareckiemu za udział w inauguracji nowego roku akademickiego mogilańskiego UTW i wspaniały wykład.

W imieniu studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Pani Bogumiła Drapich – Cholewa i Pan Chrobak podziękowali Dyrektor Halinie Staszczak za olbrzymi wkład pracy i serce wkładane przez nią w działalność uniwersytetu.

Na końcu spotkania inaugurującego nowy rok akademicki odbył się koncert pn.: „W krainie operetki i musicalu” Krakowskiego Zespołu Kameralnego w składzie: Paulina Wójcik – sopran, Adrian Domarecki – tenor, Wiktoria Kaplan – fortepian. Dobór repertuaru oraz wykonanie utworów przez solistów  to była ogromna przyjemność dla fanów muzyki, szczególnie operetki. Miło było słuchać i oglądać tak uzdolnionych młodych ludzi, którzy zostali na koniec koncertu nagrodzeni ogromnymi brawami i radością na twarzach wszystkich słuchaczy. Czekamy na kolejne spotkania!

Alicja Ziemianin

Studentka UTW w Mogilanach

Inauguracja roku akademickiego 2019/20 (16 października 2019 r.)

View the embedded image gallery online at:
http://mogilany.info/utw/utw-archiwum#sigProId6601f4d5c3

 

Zdjęcia z poprzednich lat działalności UTW

View the embedded image gallery online at:
http://mogilany.info/utw/utw-archiwum#sigProId82412d0512