Tablica z błędami

Przez 
(4 głosów)
11 listopada 2018 r. została odsłonięta tablica na dzwonnicy kościoła w Mogilanach. Na tablicy tej jest szereg pomyłek, w tym poważne błędy merytoryczne.

Tablica została wmurowana poniżej tablicy już istniejącej, poświęconej „Józefowi Piłsudskiemu i poległym z Mogilan w obronie Ojczyzny”, którą odsłonięto w 1935 r., a odtworzono w 1990 r.

Nowa tablica podaje nazwiska tylko czterech „twórców niepodległości”, mimo, że w oficjalnych obchodach stulecia odzyskania niepodległości wymienia się sześciu twórców Niepodległej. W Mogilanach zapomniano o Ignacym Daszyńskim i Wojciechu Korfantym. Nie pamiętano także o gen. Józefie Hallerze, który urodził się niedaleko Mogilan w Jurczycach. Na tablicy znalazło się natomiast miejsce na nazwiska wójta gminy i proboszcza parafii.

Poważnym błędem jest przekręcenie nazwiska Paderewskiego ("Padarewski"). Poza tym jest szereg błędów interpunkcyjnych, co dodatkowo świadczy o lekceważącym podejściu do tematu.

Tablica została na końcu podpisana przez Instytut Pamięci Narodowej. Czy IPN rzeczywiście zaakceptował treść tej tablicy?

Tablica Mogilany

Czytany 3215 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 Lis 2018 12:56

Polecamy!