Wydrukuj tę stronę
18 Lip

Mieszkańcy uwikłani w spór prawny z władzami

Przez  mogilany.info
(1 głos)
Wieloletni spór mieszkańców z władzami nadal nie znalazł rozwiązania. Skontaktuj się z nami, jeżeli czujesz się bezsilny w swoich zmaganiach.

 

W naszej gminie mieszkają osoby uwikłane w różnego rodzaju spór z władzami gminy, powiatu czy województwa (np. dotyczący praw własności, przebiegu granic, planów zagospodarowania, stanu dróg, zalewania przez wodę z dróg gminnych lub powiatowych, niewłaściwej dokumentacji, odmawiania uprawnień czy zapomogi przez urzędników, samowoli budowlanych i braku egzekucji nakazów ich rozbioru). Niektórzy z mieszkańców toczą batalię, inni z niej rezygnują, niekiedy nawet nie podejmując żadnych działań. Często borykają się z problemem samotnie, co władze wykorzystują odwlekając rozwiązywanie problemu. Chcemy opisywać takie sytuacje wychodząc z założenia, że ujawnienie ich będzie bodźcem dla urzędników, aby przyspieszyć procedury, jak również monitować w tych sprawach i je upubliczniać, bo jaka może być lepsza motywacja dla władzy niż świadomość, że inni patrzą jej na rece.

Poniżej opisujemy historię kilkuletniej batalii mieszkańców ulicy Widokowej w Gaju na podstawie informacji uzyskanych w bezpośredniej rozmowie z zainteresowanymi osobami.

Ulica Widokowa jest drogą powiatową, ale położoną na terenach będących w posiadaniu Gminy Mogilany (ponieważ własności nie uregulowano w księgach wieczystych). Wiele lat temu Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego wybudował rurę (przepust) przeprowadzający wodę z rowu odwadniającego drogę na drugą stronę (p. galeria). Niestety woda ta odprowadzana jest na działkę mieszkańców zalewając posiadłość (można sobie wyobrazić, co działo się przy ostatnich ulewach, a ponadto niekiedy do rowu odwadniającego trafia zawartość szamb). Od kilku lat (pierwsze wnioski o zamknięcie przepustu były skierowane w 2015 roku) mieszkańcy podejmują bezskuteczne próby poprawienia sytuacji. Różne instytucje były angażowane w rozwiązanie sprawy, w tym Urząd Gminy Mogilany, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (kwestionowana jest legalność samej budowy przepustu), Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej i Starosta Krakowski. Rozpoczęło się przesyłanie różnego rodzaju pism pomiędzy Wójtem Gminy Mogilany a instytucjami, jednak bez wszczęcia postępowania administracyjnego. W związku z bierną postawą w 26.04.2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny ukarał Wójta grzywną za bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania (p. galeria). Urząd Gminy poinformował, że “po przekazaniu przedmiotowych akt wraz z prawomocnym Wyrokiem organ przystąpi do wykonania wyroku”. 

Również Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nałożył na Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego obowiązek rozbiórki przepustu, czego jednak nie wykonano. Zatem mimo powyższego wyroku oraz nakazu Inspektora Nadzoru Budowlanego mieszkańcy nadal nie doczekali się satysfakcjonującego rozwiązania.  

 

Smaczku sytuacji dodaje samo ukształtowanie ulicy Widokowej, która w tym miejscu nachylona jest w stronę przeciwną, niż dół odwadniający, przez co woda zamiast spływać do rowu dodatkowo zalewa przylegające posesje. Patrząc w jaki sposób Zarząd Dróg Powiatowych dba o rowy można wyciągnąć wniosek, że drogą się nikt nie interesuje. Rowy nie są czyszczone ani udrażniane, co ułatwia wodzie szukanie nowej, własnej drogi odpływu.

 

Ponadto łuk drogi WIdokowej przebiega w dużej części przez działkę należącą do mieszkańców, a nie do gminy (tak było wygodniej z uwagi na skarpę po drugiej stronie). Jednak i z tym Urząd Gminy nic nie robi.

Wydaje się, że aktualnie jedyną sensowną możliwością jest poprowadzenie odwodnienia w dół ulicy Widokowej do położonych niżej lasów. Wszelkie inne pomysły będą się kończyć zalewaniem działek innych mieszkańców. 

 

Swoją drogą ciekawe jest, z jakich pieniędzy Wójt zapłacił grzywnę. Jeżeli były to pieniądze publiczne, to kara nie jest szczególnie dotkliwa. Może mieszkańcy doczekają się odpowiedzi np. na stronie Urzędu Gminy czy w gazetce gminnej, jakie będą dalsze kroki w związku z opisaną sprawą? Jeżeli coś się w tej sprawie podzieje poinformujemy na naszej stronie internetowej. 

 

Jako Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany oczekujemy, że sprawa opisywanych w artykule mieszkańców wreszcie się pomyślnie zakończy. Będziemy informować o czynnościach podjętych przez Wójta. 

Czytany 1700 razy Ostatnio zmieniany piątek, 19 Lip 2019 08:35