Wydrukuj tę stronę
20 Lip

Odpowiedź na petycję w sprawie opłat za śmieci

Przez 
(1 głos)
Po kilku miesiącach Urząd Gminy Mogilany odpowiedział na petycję podpisaną przez 254 mieszkańców w sprawie opłat za śmieci. Poniżej treść petycji wysłanej do UG 23 lutego 2020 r. W załącznikach (galeria) odpowiedź UG.

 

PETYCJA - Apel mieszkańców gminy Mogilany o obniżenie opłat za śmieci

Szanowny Panie Wójcie, szanowni Radni!
W tym roku w gminie Mogilany drastycznie wzrosła opłata za śmieci. Kwota 27 zł miesięcznie za osobę, bez względu na liczbę osób w gospodarstwie, jest zbyt wysoka i dlatego apelujemy, aby władze samorządowe podjęły działania w celu obniżenia tej kwoty. Za śmieci można płacić zdecydowanie mniej, czego przykładem jest sąsiednia gmina Myślenice, gdzie opłata za wywóz śmieci segregowanych wynosi 14,90 zł, albo 12,90 zł w przypadku pozostawiania bioodpadów w przydomowym kompostowniku.
Wnioskujemy, aby w gminie Mogilany zostały ustalone nowe, niższe stawki za śmieci, biorąc pod uwagę m. in. poniższe kwestie:
1. Mieszkańcy posiadający kompostowniki nie obciążają firmy wywozowej bioodpadami i powinni płacić mniej.
2. Opłata powinna być zróżnicowana w zależności od liczby osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym. Rodziny wielodzietne nie mogą być nadmiernie obciążone.
3. Niektórzy mieszkańcy skrupulatnie segregują śmieci, co pozwala im na oddawanie śmieci zmieszanych tylko raz w miesiącu.
4. Należy zrobić wszystko, aby w przetargu wzięło udział kilka konkurencyjnych przedsiębiorstw, a nie tak jak się stało w naszej gminie, że wygrała firma, która jako jedyna stanęła w przetargu i postawiła bardzo wysoką cenę.
5. Należy wziąć pod uwagę sugestię ministra środowiska, który zachęcał gminy do powołania spółek gminnych, ewentualnie we współpracy z sąsiednimi gminami, w celu podjęcia selektywnej zbiórki odpadów.
Zwracamy się do Wójta i Radnych o podjęcie wysiłku poszukania rozwiązań bardziej korzystnych i sprawiedliwych dla mieszkańców naszej gminy w celu obniżenia opłaty za wywóz śmieci.
Czytany 656 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 Lip 2020 08:05

Galeria

View the embedded image gallery online at:
http://mogilany.info/wydarzenia/nasze-interwencje/16-nasze-interwencje/887-odpowiedz-na-petycje-w-sprawie-oplat-za-smieci?tmpl=component&print=1#sigProId65e53fa0e2