Kapliczka przy ul. Południowej w Mogilanach Kapliczka przy ul. Południowej w Mogilanach fot. Ewa Walczak

Chwalcie łąki umajone…

Przez 
(1 głos)
Do tej pory w niektórych miejscowościach naszego kraju w miesiącu maju, mieszkańcy zbierają się pod przydrożnymi kapliczkami, żeby wspólnie śpiewać „Litanię Loretańską”.

W Mogilanach ta tradycja, jeśli w ogóle kiedykolwiek istniała, to od dawna już nie jest kultywowana. Ale przy drogach stoją stare, najczęściej zniszczone kapliczki. I chyba nie jeden dorosły pamięta, jak zanosił pod kapliczkę kwiatki, pobożnie czynił przed kapliczką znak krzyża przejęty jej starością, odmiennością, jakąś tajemnicą. Bo kapliczki są milczącymi, ale wymownymi świadkami różnych zmian: lepszych i gorszych, tragicznych i radosnych. Jednocześnie niosą z sobą niezmienną tajemnicę wiary naszych przodków. Wielką tajemnicę.

W Mogilanach wiele kapliczek powstało około roku 1860. Co takiego wydarzyło się tego roku, że niektórzy mieszkańcy Mogilan postanowili ufundować kapliczkę? Czy był to czas pokoju i dobrobytu czy czas zamętu i biedy? Tego już nikt nie pamięta, minęło wiele pokoleń, zmieniła się rzeczywistość… a kapliczki stoją. Warto zadbać o to by stały jeszcze długo i w kolejnych pokoleniach budziły ciekawość, zadumę, podziw. By otwierały drzwi tajemnicy.

Jest szansa by tak się stało. Od wielu lat Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego prowadzi konkurs „Kapliczki Małopolski”. Jego celem jest dofinansowanie remontów przydrożnych kapliczek. W tym roku Urząd Gminy Mogilany zgłosił do konkursu kapliczkę z Chorowic. Szkoda, że tylko tę jedną, bo mógł zgłosić dwie. Złożyłam do Referatu Zamówień Publicznych, Rozwoju Lokalnego i Pozyskiwania Funduszy dokumentację zdjęciową trzech kapliczek położonych w Mogilanach.

Pierwsza kapliczka usytuowana jest przy ul. Południowej. Druga na skrzyżowaniu ul. Południowej z Mogilańską. Trzecia przy skrzyżowaniu ul. Zakopiańskiej z Łobzowską. Ale nie mówię jeszcze koniec. Wszak na skrzyżowaniu ul. Św. Bartłomieja i Słowiańskiej stoi piękna i bardzo zniszczona kapliczka Matki Bożej. Na ul. Celiny kapliczka Św. Walentego, której fundatorem był najprawdopodobniej niegdysiejszy proboszcz parafii Mogilany ks. Walenty Piotrowski. Przy ul. Zakopiańskiej „koło Białoty” stoi kapliczka Jesusa Frasobliwego, przy której rokrocznie organizowany jest jeden z ołtarzy podczas procesji Bożego Ciała.

A pewnie to nie wszystkie kapliczki, które można wyremontować przy udziale funduszy zewnętrznych. Jeśli wiecie Państwo o innych kapliczkach zgłoście je. Niech ocaleją.

Ewa Walczak, Radna Gminy Mogilany

 

Kaplicz 1

Kapliczka przy ul. Południowej w Mogilanach

 

Kaplicz 2

Kapliczka usytuowana przy skrzyżowaniu ul. Południowej z ul. Mogilańską w Mogilanach

 

Kaplicz 3

Kapliczka położona przy skrzyżowaniu ul. Zakopiańskiej z ul. Łobzowską w Mogilanach

Czytany 888 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 Maj 2018 20:38