Skandale we dworze mogilańskim
Tytuł wykładu wygłoszonego w Akademii Mieszkańców 24 kwietnia 2017 r. brzmiał: „Skandale prawne w Biblii”. Wykładowcą był ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER - profesor nauk prawnych, kierownik Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji UJ.
Profesor opowiedział historię sądu, który przeprowadził król Salomon. Przyszły do niego dwie nierządnice z niemowlęciem i prosiły go, aby rozstrzygnął spór - która z nich jest matką tego dziecka. Król Salomon rozkazał: "Rozetnijcie to żywe dziecko na dwoje i dajcie połowę jednej i połowę drugiej!". Wtedy jedna z nierządnic błagała króla, aby tego nie robił i oddał dziecko drugiej kobiecie. W tej sytuacji Salomon rozpoznał, że właśnie ona jest prawdziwą matką. (1 Księga Królewska 3)
Druga historia dotyczyła sądu nad Zuzanną (Księga Daniela 13). Dwaj sędziowie oskarżyli niewinną Zuzannę o cudzołóstwo. Była to zemsta za to, że wcześniej odrzuciła niemoralną propozycję "obcowania" z nimi. Tutaj do akcji wkroczył prorok Daniel, który rozpoznał że oskarżenie jest fałszywe i doprowadził do uniewinnienia Zuzanny.
Historie stare jak świat, a jakże aktualne.
Następny wykład w Akademii Mieszkańców odbędzie się w poniedziałek 15 maja o godz. 18:00 we dworze mogilańskim.
Wykład pt. "Czy Europa przetrwa?" wygłosi prof. Maciej Szpunar - prawnik, rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Zapraszamy! Wstęp wolny.
Galeria
-
Kliknij by powiekszyc!
Kliknij by powiekszyc!
-
Kliknij by powiekszyc!
Kliknij by powiekszyc!
-
Kliknij by powiekszyc!
Kliknij by powiekszyc!
-
Kliknij by powiekszyc!
Kliknij by powiekszyc!
-
Kliknij by powiekszyc!
Kliknij by powiekszyc!
-
Kliknij by powiekszyc!
Kliknij by powiekszyc!
http://mogilany.info/kultura/36-akademia-mieszkancow/524-franciszek-longchamps-de-berier-w-mogilanach#sigProIde2b793c917