Dzieci żydowskie. CC-BY-SA-4.0 Dzieci żydowskie. CC-BY-SA-4.0 Arthur Szyk

Dzieci żydowskie w Polsce tuż po Zagładzie – Akademia Mieszkańców

Przez  mogilany.info
(0 głosów)
15 marca, w najbliższy poniedziałek, w Akademii Mieszkańców on-line gościć będziemy prof. Joannę B. Michlic, która przybliży nam doświadczenie Holokaustu i powojenne losy żydowskich dzieci i nastolatków z Polski. „Dzieci żydowskie w Polsce tuż po Zagładzie: Bolesne próby powrotów do dzieciństwa i rekonstrukcji rodzin w świetle świadectw ocalałych.”

 

Prof. Joanna B. Michlic to historyczka zajmująca się dziejami społecznymi i kulturowymi Żydów wschodnioeuropejskich oraz historią i pamięcią o Zagładzie. Studiowała na Uniwersytecie Łódzkim a magisterium uzyskała w Londynie z zakresu historii nowożytnej Europy i historii Żydów. Jako profesor Lehigh University wykładała historię polsko-żydowską i była tam szefem studiów badawczych zajmujących się holokaustem (Holocaust and Ethical Values Studies). W 2008 została członkiem Hadassah-Brandeis Institute na Brandeis University, a w 2013 wykładowcą Bristol University. Założycielka i dyrektorka programu „Rodzina, dziecko i Holokaust” na Uniwersytecie Brandeis w USA. Autorka licznych książek i artykułów, między innymi: „Obcy jako zagrożenie”, „Obraz Żyda w Polsce od roku 1880 do czasów obecnych”, która znalazła się w dziesiątce książek nominowanych do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w 2016 r. Redaktorka Jewish Family 1939 – Present: History, Representation, and Memory, która znalazła się na amerykańskiej liście Etycznych Badań (List of Ethical Inquiry) jako jedna z najlepszych publikacji na Uniwersytecie Brandeis w 2017.

Akademia Mogilany 2021 marzec 3 01 1

 

Prof. Joanna B. Michlic o poniedziałkowym spotkaniu:

W wykładzie, skupię się na odtwarzaniu wojennych i tużpowojennych przeżyć żydowskich dzieci ocalałych z Zagłady. Przedstawię, jak radziły sobie ze świadomością utraty dzieciństwa i zagłady swych rodzin, grup rówieśniczych i całego swego przedwojennego świata. Czas tuż po wojnie niekoniecznie przyniósł ocalałym żydowskim dzieciom poczucie radości i wolności, bowiem cechowało go sporo zawiłości i kontrastów między żywionymi nadziejami a rzeczywistymi możliwościami. Życie dzieci pełne było wówczas różnych niepewności, obaw i niepokojów. Przychodziło im bowiem zmierzyć się z podstawowymi pytaniami egzystencjalnymi: „kim jestem?”, „kim jest moja rodzina?”, „skąd pochodzę?”, „co mam teraz robić?” oraz „komu mam zaufać?”.”

Spotkanie rozpocznie stypendystka naszego stowarzyszenia, psycholożka i poetka z Białorusi, Kasia Loffe, która opowie o społeczności Żydów zamieszkałych na Białorusi: „Nieznana Białoruś – Żydowskie życie”.

Dane dostępu:

Join Zoom Meeting (kliknięcie otworzy aplikację Zoom lub umożliwi pobranie aplikacji):

https://zoom.us/j/94709013931?pwd=WjJ3d1E5UzJDU2kycW1vY1JLazYvZz09

Meeting ID: 947 0901 3931

Passcode: 764586h

Czytany 563 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 Mar 2021 15:19