NAJGORZEJ JEST W MOGILANACH

Przez 
(3 głosów)
W gminie Mogilany w ciągu ostatnich czterech latach zlikwidowano … 0 kopciuchów (słownie: zero).

W gminie Mogilany kopci obecnie 2151 pieców na węgiel!

W gminach, które otaczają Kraków jest ok. 50 tys. kopciuchów. W ostatnich czterech latach wymieniono ich ok. 3 tysiące. Najwięcej kopciuchów zlikwidowano w Skawinie (539), w Zabierzowie (481) oraz w Wieliczce (449). Procentowo najwięcej wymieniono (ponad 10%) w Świątnikach Górnych.

Jak informują działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego problemem jest także kontrola palenisk. Są gminy, w których nie odbywają się praktycznie żadne kontrole, np. w Mogilanach było ich tylko 12. Dla porównania w Skawinie przeprowadzono 862, a w Wieliczce 565 kontrole.

Smog w gminach otaczających Kraków często jest większy niż w samym Krakowie. Krakowski Alarm Smogowy razem z przedstawicielami alarmów smogowych działających w gminach wokół Krakowa napisali petycję, w której domagają się przyspieszenia działań antysmogowych w podkrakowskim „obwarzanku”. Podpisało się pod nią ponad 10 tys. mieszkańców gmin aglomeracji krakowskiej.

Działacze alarmów antysmogowych postulują m. in., aby wprowadzić zakaz instalowania kotłów na paliwa stałe. Pierwszą miejscowością, w której pojawi się zakaz instalowania kotłów na węgiel w nowych budynkach, jest Skawina, gdzie rada miasta przyjęła uchwałę w tej sprawie.

Czytany 1466 razy Ostatnio zmieniany sobota, 13 Kwi 2019 13:31

Polecamy!