Dwór Mogilany Dwór Mogilany Aneta Lazurek, licencja Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Radny pyta, wójt odpowiada. Dwór w Mogilanach jako przedszkole?

Przez  mogilany.info
(3 głosów)
Niestety mamy dużo znaków zapytania co do bezpieczeństwa dzieci i potencjalnych konsekwencji finansowych. Całość planu sprawia wrażenie prowizorki. Czy rodzice wiedzą w jakich warunkach będą przebywać ich przedszolaki?

 

Radny Jerzy Przeworski złożył interpelację do wójta w sprawie mogilańskiego dworu (p. galeria poniżej). Otrzymał informację zwrotną (p. galeria poniżej) i pewnie się bardzo zdziwił. Z treści zapytania radnego wynika, że w dworze prowadzone są prace związane z przygotowaniem obiektu do działalności dydaktyczno-przedszkolnej, co jak informuje radny potwierdzone jest przez urząd. Wójt odpowiada, że jeszcze nie ma wymaganej dokumentacji, zgłoszeń i pozwoleń. Na jakiej więc podstawie prowadzone są prace? Czy to samowola budowlana? W budynku mają przebywać dzieci, a wykonywanie jakichkolwiek prac bez uzgodnień, projektu czy nadzoru może stwarzać zagrożenia. To wreszcie są prowadzone prace, czy dopiero urząd stara się o uzgodnienia? 

Ponadto wydaje się, że wójt nie zrozumiał do końca treści zapytania w zakresie finansowania. Nakłady finansowe związane z inwestycją w dwór mogą, co słusznie zauważył radny, naruszać dyscyplinę finansów publicznych, gdyż umowa użyczenia dworu zobowiązuje gminę jedynie do utrzymania przedmiotu użyczenia w należytym stanie oraz ponoszenia kosztów utrzymania. Warto podkreślić informację dostępną w odpowiedzi wójta, że umowa użyczenia ze Starostwem w Krakowie kończy się w maju tego roku.

Przebudowa dworu i jego adaptacja na potrzeby edukacyjno-przedszkolne może nieść za sobą poważne konsekwencje finansowe związane z przywróceniem do stanu poprzedniego, co może wygenerować znaczne finansowe obciążenie gminy. Budynek nie jest zadbany, jest zawilgocony, toalety nie są dostosowane dla przedszkolaków. Nie znamy całkowitego kosztu, ale z uwagi na potencjalny zakres prac może on być naprawdę duży. Zatem pisanie o zgodności z ustawą dotyczącą dyscypliny finansów publicznych jest na wyrost. Przy aktualnym dużym zadłużeniu gminy i planowanym jego zwiększeniu może to stanowić istotny problem.

Czytany 1469 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 Lut 2020 18:05

Polecamy!