Derkacz w Mogilanach!

Przez 
(1 głos)
W Mogilanach na łąkach Kozówki żyje DERKACZ!
Jest to rzadki ptak będący w Polsce pod ścisłą ochroną. Derkacze są podobne do kuropatw, ale są od nich większe, smuklejsze, mają dłuższe nogi oraz grubszy i prostszy dziób. Nie żyją stadnie.
Derkacza trudno zobaczyć, gdyż jest bardzo płochliwy i ukrywa się na mokradłach. Natomiast można go wyraźnie usłyszeć w miesiącach godów, a zwłaszcza teraz w maju. Prawie przez całą noc (od ok. 22 do ok. 4) samce wydają charakterystyczne regularne, głośne dźwięki: der... der... der...
Jeśli ktoś chciałby go posłuchać, to może wybrać się na nocny spacer w okolice bazy drogowej przy ul. Zakopiańskiej w Mogilanach. Głos derkacza słychać nawet kilometr od miejsca, w którym derka.
Łąki Kozówki to kilkuhektarowa enklawa granicząca z Lasem Bronaczowa. Mimo przenikliwej wilgotności i braku dogodnego dojazdu część tej enklawy (od strony zachodniej) jest przekształcona na tereny budowlane w nowym Studium Zagospodarowania Gminy Mogilany. Czy łąki te nie powinny zostać zachowane dla występującej tam unikalnej przyrody?
Czytany 18038 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 Maj 2021 15:22