Chór w Mogilanach – czasy współczesne

Przez 
(2 głosów)
16 maja 2017 r. minęło 105 lat od pierwszego udokumentowanego występu chóru w Mogilanach. Dzisiaj tradycję tego chóru kontynuuje Chór Mogilanum pod batutą Marka Litwy.

            Członkowie chóru spotykają się dwa razy w tygodniu, są w różnym wieku, pochodzą z terenu gminy Mogilany, łączy ich jedno – pasja śpiewu, która jest dla nich radością pośród codziennych trosk i sposobem na czynne zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej. 12 sopranów, 5 altów, 4 tenory, 4 basy, to aktualny skład Chóru Mieszanego „Mogilanum”. Od 2012 roku dyrygentem chóru jest Marek Litwa, organista w kościele św. Bartłomieja w Mogilanach, absolwent AM w Krakowie (studiował dyrygenturę chóralną i organy), wieloletni artysta-śpiewak w Chórze Polskiego Radia w Krakowie.

            Mogilanum jest najstarszym w naszej gminie zespołem, działającym prawie nieprzerwanie od początku XX w. W repertuarze chóru znajdują się pieśni religijne, patriotyczne i okolicznościowe, śpiewane w języku polskim, łacińskim, ukraińskim, macedońskim, żydowskim. Wizytówkę parafii i gminy zobaczyć można na wszelkich religijnych i gminnych uroczystościach. Chór uświetnia m.in. oprawą muzyczną uroczystości ku czci Świętej Rity we Włosani, obchody 11 Listopada, uczestniczy w „Mogilańskiej Majówce”. Przez dziesięciolecia działalności czynnie współuczestniczy w tworzeniu życia religijnego i społecznego w naszej gminie.

            Mogilanum usłyszeć można przede wszystkim w kościele św. Bartłomieja w Mogilanach, gdzie uświetnia oprawą muzyczną msze św. w czasie świąt religijnych, ale także msze ślubne i pogrzebowe. W rocznym kalendarzu pracy chóru dwa okresy są bardzo pracowite – Święta Wielkanocne i Boże Narodzenie.

            Z pierwszym okresem związane jest kultywowanie tradycji śpiewu pasyjnego. Już od roku 1959 w mogilańskim kościele, nieprzerwanie aż po dzień dzisiejszy, kolejne pokolenia chórzystów przedstawiają Ewangelię poprzez śpiew chóralny. Tym samym Chór Mogilanum wpisuje się w wielowiekową tradycję odtwarzania historii męki i śmierci Jezusa Chrystusa w postaci jednogłosowego śpiewu opartego na bazie chorału gregoriańskiego. Obecnie chóralne wykonywanie Męki Pańskiej nie jest powszechnym zjawiskiem w kościołach parafialnych. Chór Mogilanum co roku udowadnia, iż pasja chorałowa nie jest tylko reliktem przeszłości i wykonuje ją dwukrotnie: w Niedzielę Palmową oraz w Wielki Piątek. W pierwszym wykonaniu pasji, w roku 1959 w rolę Chrystusa wcielił się Jan Niżnik, partię narratora odtwarzał Stanisław Sternalski, zaś Piłatem był Kazimierz Królik. Ten ostatni po dziś dzień z powodzeniem śpiewa przypisane mu role. W pamięci parafian szczególnie utkwiły, wykonywane pięknym basem, role Chrystusa Walentego Krawczyka i Józefa Strzebońskiego. W roku 2017 w poszczególne role wcielili się:
   Narrator - Fryderyk Zoll, Konrad Zapotoczny
   Chrystus - Kazimierz Królik
   Piłat - Wojciech Królik
   św. Piotr - Bogdan Radwański
   Kobieta - Nenko Barbara

            Trzy lata temu w chórze Mogilanum zrodziła się inicjatywa noworocznego koncertowania. Posiadając w swoim repertuarze ponad 20 kolęd i pastorałek, opracowanych i w zróżnicowany sposób zaaranżowanych przez dyrygenta Marka Litwę, chórzyści postanowili zaprezentować je szerszej publiczności nie tylko w swojej parafii, ale także poza nią. Przedsięwzięcie to wymaga nie tylko wzmożonej pracy już jesienią na próbach, ale także zaangażowania członków chóru i dyrygenta w organizację koncertów. Każdego roku odbywa się 7-8 koncertów. Chórowi towarzyszy zespół instrumentalistów, w tym roku razem z chórem partie solowe wykonywała solistka, sopranistka – Paulina Wójcik. Mogilanum koncertowało w kościołach Krakowa, Skawiny, Sieprawia, Gaja, Libertowa, w czasie spotkań opłatkowych na terenie gminy. W tym roku przed chórzystami i dyrygentem nowe wyzwanie, we wrześniu rozpocznie się nagranie płyty z repertuarem kolędowym. Jej oficjalna premiera powinna nastąpić w czasie tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia.

            W ostatnich latach, pod kierownictwem Marka Litwy, Mogilanum prężnie się rozwija. Intensywna praca dyrygenta i zaangażowanie członków zespołu wpłynęły na umiejętności warsztatowe chóru. Dzięki temu można było wzbogacić repertuar i zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Jednak, aby podołać tym wyzwaniom, konieczne jest uzupełnienie składu o nowe osoby. Mogilanum jest chórem czterogłosowym i aby zapewnić ciągłość pracy na próbach oraz zaplanować występy należałoby zwiększyć jego liczebność. Aktualnie jakakolwiek niedyspozycja któregoś z chórzystów zaburza rytm pracy i utrudnia realizowanie planów.

            Zachęcamy wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił na cotygodniowych próbach, które odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19.00 w Szkole Podstawowej w Mogilanach. Wystarczy odrobinę dobrych chęci, aby przekonać się, ile osobistej radości może przynieść śpiewanie w grupie. Niezdecydowanych kandydatów prosimy o kontakt telefoniczny: tel. 791 665 423, 507 286 419, bądź mailowy: chormogilanum@gmail.com

Mogilanum2a

Czytany 2392 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 Maj 2017 09:21