Nowe organy w Mogilanach - kilka informacji

Przez 
(1 głos)
Organy dla kościoła św. Bartłomieja w Mogilanach zostały zakupione w Norwegii.

Są to organy 25 głosowe, w bardzo dobrym stanie, pasujące do wnętrza mogilańskiego kościoła. Zostały sprowadzone przez firmę Mariana Majchera, która dokonała demontażu organów oraz założyła i nastroiła instrument w nowym miejscu.

Organy firmy I. Starup & Son 1982 z Norwegii to instrument w bardzo dobrym stanie technicznym, 25-głosowy. Pochodzi z kościoła protestanckiego, w którym był drugim instrumentem w bocznej nawie i w związku z tym iż nie był on potrzebny zdecydowano się go sprzedać.

Instrument składa się z dwóch części. Pierwsza mniejsza część to pozytyw, przeznaczony przede wszystkim do akompaniowania. Jest widoczny ze środka kościoła i zamontowany w balustradzie chóru. Barwy głosów są delikatniejsze i subtelniejsze o mniejszej dynamice brzmieniowej.

Druga większa część, niewidoczna z dołu, umieszczona centralnie na chórze to zasadnicza część organów. Głosy tej części są głośniejsze i stanowią podstawę brzmieniową tutti całego instrumentu. 

Kontuar jest umiejscowiony w części głównej szafy z piszczałkami. Organista ma za plecami szafę z piszczałkami pozytywu i siedzi tyłem do ołtarza. Obok kontuaru jest zamontowany monitor pokazujący obraz z kamery skierowanej na ołtarz.

(opracowano na podstawie informacji uzyskanych od p. Marka Litwy, organisty z Mogilan)

Czytany 982 razy Ostatnio zmieniany sobota, 23 Gru 2017 18:36