Odpowiedzialność w czasach zarazy na Akademii Mieszkańców

Przez  mogilany.info
(0 głosów)
Na pierwszej poświątecznej Akademii Mieszkańców Gminy Mogilany 12 kwietnia 2021 r. o godz. 18.00 gościć będziemy wybitnego polskiego socjologa, prof. Piotra Sztompkę, który wygłosi wykład „Odpowiedzialność w czasach zarazy”.

 

Piotr Sztompka jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Europejskiej im. J.Tischnera. Wielokrotnie wykładał za granicą m.in. w USA, Ameryce Łacińskiej, Australii i kilku krajach europejskich. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk (PAN) i Polskiej Akademii Umiejętności (PAU), oraz europejskiej i amerykańskiej akademii nauk. Piotr Sztompka jest ponadto autorem ponad 20 książek i 200 artykułów naukowych publikowanych w 14 językach. W latach 2002–2006 jako Prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego (ISA), pełnił najwyższą funkcję w światowym środowisku socjologicznym.

Pana profesora mieliśmy przyjemność wysłuchać po raz pierwszy na Akademii Mieszkańców w kwietniu 2018 r. Wygłosił wtedy wykłado roli zaufania w społeczeństwie. Jak mogliśmy się wtedy przekonać, jego wykłady są fascynujące i rozumiemy, dlaczego gromadzą zawsze tłumy słuchaczy. Zresztą jak sam mówi:

„Wszystko co się robi trzeba robić z pełną koncentracją, wkładając w to każdorazowo najwięcej umiejętności, zdolności, wysiłku. Nie ma dla mnie mniej ważnych artykułów naukowych, które pisze się na kolanie. Nie ma odczytów z notatek sprzed roku. Każdy wykład uniwersytecki to dla mnie nowy występ publiczny, niczym dla artysty koncert w Carnegie Hall. To jest ta trema, napięcie, podniecenie obecnością audytorium i dążenie do wytworzenia tej szczególnej, wspólnej z audytorium częstotliwości, na której się porozumiewamy. Moi słuchacze i studenci to doceniają. To dotyczy nie tylko nauki. Kiedy fotografuje, to chciałbym od razu robić to jak Henri CartierBresson, a kiedy ku przerażeniu bliskich szusuję do dzisiaj w Alpach, to staram się robić to jak Tomba.” (cyt. „Biografia prof. Piotra Sztompki” opracował i redagował: Daniel Sobczak)

Jak zwykle wykład poprzedzi koncert fortepianowy wybitnego, młodego artysty Yehudy Prokopowicza. Wykona on Rigoletto Parafraza, S.434 Franciszka Liszta.

Yehuda Prokopowicz jest stypendystą m.in. fundacji Pro Musica Bona, do wsparcia której serdecznie Państwa zachęcamy.

Akademia Mogilany 2021 kwiecień 1 01

Więcej o fundacji: http://fundacjapromusicabona.pl/

Dane dostępu:

Join Zoom Meeting (kliknięcie otworzy aplikację Zoom lub umożliwi pobranie aplikacji):

https://zoom.us/j/97326071312?pwd=d0V4YjFuby8rRTFpNFlVRk5aVVdwdz09

Meeting ID: 973 2607 1312

Passcode: Mogilany

Czytany 513 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 11 Kwi 2021 20:29