Laureaci konkursu „Nieznana Białoruś – przybliżenie” Rudoslawa Lucyferowska

Laureaci konkursu „Nieznana Białoruś – przybliżenie”

Przez  mogilany.info
(0 głosów)
Z przyjemnością ogłaszamy, że trzy roczne stypendia dla wyróżnionych projektów otrzymują Marharyta Palchukevich, Eduard Bukata i Kasia Ioffe (Kavalionak-Hlukhouskaya)

 

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany w listopadzie 2020 roku ogłosiło konkurs na projekt „Nieznana Białoruś – przybliżenie”. Konkurs skierowany był do studiujących w  Krakowie studentów będących obywatelami Republiki Białorusi. Uczestnicy zgłaszali koncepcje projektów, które w najlepszy sposób wprowadziłyby mieszkańców gminy Mogilany w świat Białorusi. Mogły to być projekty, np. muzyczne, audiowizualne, literackie, fotograficzne przy wykorzystaniu systemów do wykładów online lub innych form prezentacji. 

Konkurs ma dla SMGM charakter symboliczny, stanowi wyraz wsparcia i solidarności naszej małej społeczności ze społeczeństwem Białorusi walczącym o demokratyczne przemiany w swoim kraju. Celem naszego stowarzyszenia nie jest działalność polityczna, ale solidarność ogólnoludzka, a jej wyrazem wsparcie w ten symboliczny sposób młodego pokolenia Białorusinów studiujących w Polsce. Jednocześnie chcemy wykorzystać ten konkurs do spopularyzowania Białorusi, jej historii i rzeczywistości, która tak naprawdę jest małoznana. Chcemy, aby realizacja projektów stanowiła swoistą wymianę kulturową i przybliżyła mieszkańcom gminy Mogilany: kulturę, historię, geografię i społeczeństwo Białorusi.

Nagrodą w konkursie były trzy roczne stypendia dla twórców wyróżnionych projektów. Stypendia te zostały ufundowane przez prof. Andrzeja Zolla, który jako członek Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany wystąpił z taką inicjatywą.

19 lutego 2021 r. komisja konkursowa wybrała zwycięskie projekty. Komisja w ocenie analizowała w jakim stopniu dany projekt pozwoli najpełniej zrealizować cel konkursu, a także innowacyjność pomysłu, merytoryczne przygotowanie projektu i możliwość realizacji.

Oto autorzy wyróżnionych projektów, którzy zostali stypendystami: Marharyta Palchukevich, Kasia Ioffe (Kavalionak-Hlukhouskaya) i Eduard Bukata.

Marharyta Palchukevich – studentka III roku na kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Celem jej projektu "Zapomniane dwory Białorusi" jest spopularyzowanie odległych od turystycznych szlaków miejsc na Białorusi. Stare dwory szlacheckie w większości zrujnowane przez czas i brak opieki staną się punktem wyjścia opowieści o historii i współczesności Białorusi.

Kasia Ioffe (Kavalionak-Hlukhouskaya) poetka, prozaik i tłumaczka. Autorka tomików poezji: "Biały lew" (2011), "Kiedy drzewa rosną z głowy" (2013). Finalistka konkursów poetyckich im. Łarysy Geniusz (2009); im. Czesława Miłosza (2011) oraz państwowego konkursu białoruskiej literatury młodzieżowej (2011, nominacja w kategorii "Dziedzictwo duchowe") i młodzieżowego konkursu literackiego "Bramamar" w kategoriach proza i poezja (2014). Wiersze zostały przetłumaczone na język rosyjski, angielski, polski, bułgarski, serbski i ukraiński. Mieszka pomiędzy Krakowem i Mińskiem, na przemian. W języku polskim pisze powieść "Ul: pyłek i miód Twoich płuc". W języku rosyjskim przygotowuje do publikacji zbiór poezji "Konstelacja psów". 

Z zawodu jest psychologiem klinicznym ze specjalizacjami w arteterapii i nauczaniu jogi rekreacyjnej. Wykształcenie uzyskała w Białorusi, Bułgarii, Ukrainie, USA, Indiach. W Białorusi pracowała w państwowym rehabilitacyjnym szpitalu dziecięcym oraz w domu klubowym zajmującym się rehabilitacją i socjalizacją dorosłych ludzi z przewlekłymi ciężkimi chorobami psychicznymi. Obecnie jest studentką UJ w Krakowie. Prowadzi literacki kanał na YouTube.

W ramach zgłoszonego projektu powstaną filmiki o literaturze białoruskiej: „Niewiarygodna literatura”, „Literatury (nie)kobieca twarz”, „Dzieci słów”, „Literatura nie zna emerytury”.

Eduard Bukata - student III roku I stopnia stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim, aktywny działacz społeczności Białorusinów w Krakowie.

Rezultatem projektu będzie cykl podcastów na temat kultury, historii i społeczeństwa Białorusi. W 20-30 minutowych odcinkach autor opowie o mniej znanych aspektach Białorusi, przybliży w sposób atrakcyjny i zrozumiały obraz współczesnej Białorusi. Tematyka podcastów to m.in. współczesna literatura i sztuka białoruska, tajemnicze i ciekawe regiony Białorusi oraz więzi, które łączą Polaków i Białorusinów.

Wszystkie projekty będziemy upowszechniać i prezentować na stronach internetowych Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany oraz w trakcie spotkań Akademii Mieszkańców. Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli zorganizujemy stacjonarne spotkania z stypendystami.

Czytany 541 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 Kwi 2021 20:58