Kto ma odśnieżać chodnik?

Przez 
(1 głos)
Obowiązek odśnieżania chodnika należy albo do właściciela nieruchomości albo do gminy.

Kiedy chodnik odśnieża właściciel nieruchomości?

Jeżeli chodnik przylega bezpośrednio do granicy działki prywatnej, to wtedy właściciel tej działki jest zobowiązany do odśnieżania chodnika.

Jeżeli pomiędzy chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, odśnieżyć powinna gmina.

W gminie Mogilany większość chodników znajduje się w pasie drogowym należącym do gminy (są też chodniki leżące wzdłuż dróg powiatowych). W zdecydowanej większości przypadków pomiędzy granicami prywatnych działek, a chodnikiem znajduje się pas zieleni. I wtedy obowiązek odśnieżania spoczywa na gminie.

Jeżeli chodnik jest nieodśnieżony, a pieszy poślizgnie się na nim i złamie nogę, ma prawo domagać się odszkodowania od podmiotu, który jest odpowiedzialny za odśnieżanie.

Ośnieżanie chodnika to obowiązek, który wynika z ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach (art. 5):

„Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
- uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości”.

Więcej w artykule miesięcznika "Murator":
https://muratordom.pl/prawo/porady-prawne/kiedy-za-odsniezanie-chodnika-odpowiada-wlasciciel-nieruchomosci-kiedy-gmina-aa-b74n-P8fD-GDzi.html

Czytany 1427 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 Sty 2019 16:07

Polecamy!