Wykopane znaczniki graniczne

Przez  mogilany.info
(1 głos)
Znaczniki graniczne podlegają ochronie prawnej, nie można ich dowolnie wykopywać i wsadzać ponownie. 

Otrzymaliśmy niedawno informację od mieszkanki Gminy Mogilany, która zauważyła, że w czasie robót ulicznych robotnicy wykopali słupki graniczne. Jedna sytuacja dotyczy ulicy Akacjowej (załączamy zdjęcie), gdzie prace w postaci odwadniania drogi i montażu korytek wykonuje Baza Usług Komunalnych nadzorowane przez Urząd Gminy, natomiast druga - ulicy Brzozowej, gdzie słupki zostały przez firmę wykonującą kanalizację. Tę drugą sytuację mieszkanka próbowała zgłosić na policję. Nie spotkało się to początkowo ze zrozumieniem funkcjonariusza, chociaż ostatecznie zgłoszenie zostało przyjęte.

Sytuacja taka może spotkać każdego mieszkańca (właściciela działki), natomiast nie wszyscy wiedzą że słupki graniczne podlegają ochronie. Nie można ich dowolnie wykopywać i wsadzać z powrotem. Słupek musi być umieszczony w miejscu wyznaczonym ponownie przez geodetę. 

Firma prowadząca pracę powinna współpracować z geodetą i posiadać aktualne mapki z zaznaczonymi punktami geodezyjnymi, jako część projektu prac. W czasie prac powinna dokładać wszelkich starań aby nie uszkodzić słupków granicznych. W sytuacji gdy zdarzy się przypadkowe uszkodzenie lub wykopanie, obowiązkiem firmy jest sprowadzić geodetę i ponownie zamocować słupki zgodnie z prawem. 

Jeżeli tak się nie dzieje można powiadomić Policję. Zdecydowanie warto też napisać do Urzędu Gminy (jeżeli jest zleceniodawcą prac), ewentualnie do Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego, która powinno oficjalnie zająć się taką sprawą. 

Sprawa nie jest błaha, gdyż zgodnie z art. 277 kodeksu karnego kto znaki graniczne niszczy, uszkadza, usuwa, przesuwa lub czyni niewidocznymi albo fałszywie wystawia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Zatem usuwanie (niszczenie) stałych znaków granicznych (określających przebieg granic działek) jest przestępstwem.

Czytany 2628 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 08 Wrz 2019 20:27

Polecamy!