Wycinka w obrębie rezerwatu „Cieszynianka”?

Przez  mogilany.info
(1 głos)
Czy drzewa są wycinane w obrębie rezerwatu „Cieszynianka”? Czy wiedzą o niej odpowiednie władze?

Otrzymaliśmy informację od mieszkanki naszej gminy, która wybrała się na jesienny spacer, że w rezerwacie „Cieszynianka” w Mogilanach prowadzona jest wycinka. Nie wiemy czy jest ona legalna, czy jest uzasadniona i czy wiedzą o niej odnośne władze. Zawsze się nam wydawało, że rezerwat jest obszarem chronionym i nie należy na nim prowadzić prac leśnych. Być może ktoś z naszych Czytelników ma na ten temat jakieś informacje? 

Zgodnie z informacjami na stronie Nadleśnictwa Myślenice (http://www.myslenice.krakow.lasy.gov.pl/rezerwaty-przyrody) rezerwat „Cieszynianka” położony w obrębie Pogórza Wielickiego, (Mogilany k. Krakowa) został utworzony w celu ochrony wyspowego stanowiska cieszynianki wiosennej Hacquetia epipactis. Jednocześnie chroniony jest tu naturalny zespół grądu Tilio-Carpinetum, w którym występuje szereg roślin chronionych (15 gatunków) i rzadkich m.in. parzydło leśne, lilia złotogłów, listera jajowata, gnieźnik leśny i ciemiężyca zielona. Powierzchnia rezerwatu wynosi 10,27 ha.

Informację o wycince wyślemy do Nadleśnictwa Myślenice, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także poinformujemy o tym Urząd Gminy Mogilany oraz sołtysa Mogilan.

Czytany 1549 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 Lis 2019 00:12

Polecamy!