PODWYŻKA OPŁAT ZA ŚMIECI

Przez 
(1 głos)
OD 1 STYCZNIA W GMINIE MOGILANY OBOWIĄZUJE NOWA STAWKA OPŁAT ZA ŚMIECI - 27 ZŁ ZA OSOBĘ, bez względu na liczbę osób w gospodarstwie.

W 2019 r. płaciliśmy 14, 16 lub 18 zł w zależności od liczby osób w domu.

Kilka pytań do Urzędu Gminy Mogilany:

  1. Dlaczego przy ustalaniu nowej stawki Gmina nie uwzględniła faktu, że niektórzy mieszkańcy posiadają kompostowniki, więc nie obciążają firmy wywozowej bioodpadami (worki brązowe)? Niektórzy nie wystawiają także worków niebieskich spalając czysty papier w kominkach i piecach, a kolorowy oddając do punktów zbiórki makulatury.
  2. Dlaczego Gmina nie zastosowała opcji prorodzinnej? Wszyscy muszą płacić równo, bez względu na liczbę osób w gospodarstwie.
  3. Dlaczego Gmina nie wykonała skutecznych działań, aby w przetargu wzięło udział kilka konkurencyjnych przedsiębiorstw? Wygrała firma, która jako jedyna stanęła do przetargu i postawiła bardzo wysoką cenę.
  4. Dlaczego Gmina nie wykonała działań sugerowanych przez ministra środowiska, tzn. nie podjęła się jako gmina selektywnej zbiórki odpadów, aby pozyskiwać surowce wtórne? Na surowcach wtórnych można zarabiać, a nie tylko obciążać mieszkańców wysokimi kosztami odbioru śmieci.

Dla porównania - w gminie Myślenice w 2020 r. opłata za wywóz śmieci segregowanych wyniesie 14,90 zł. Mieszkańcy, którzy mają przydomowy kompostownik zapłacą 2 zł mniej (12,90 zł).

Czytany 1368 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 Gru 2019 18:49