Spotkania komercyjne w Mogilanach zagrożeniem dla seniorów

Przez  mogilany.info
(0 głosów)
Wielu mieszkańców gminy Mogilany otrzymuje telefonicznie zaproszenia na spotkania, na których można otrzymać upominki. Dla niektórych mogą się one wiązać z poważnymi konsekwencjami finansowymi (przykładowo prawie 8000 złotych). Opisujemy historię nadesłaną przez mieszkankę naszej gminy.

Zapewne wielu mieszkańców naszej gminy otrzymali nieraz telefon z zaproszeniem na pokaz różnego rodzaju asortymentu. Dzwoniąca osoba zachęca do udziału z takich spotkaniach, na których można poznać na przykład zasady zdrowego odżywiania się, a przy okazji otrzymać wartościowe upominek. Fakt jest jednak taki, że celem tych spotkań może być sprzedanie różnych produktów po wysokich cenach. Niestety nie wszyscy są tego świadomi. Wielokrotnie w tych spotkaniach uczestniczą osoby w podeszłym wieku, które nie zawsze zdają sobie sprawę z konsekwencji podpisania przedkładanych im dokumentów. Podobnych sytuacji opisanych w internecie jest bardzo dużo. A firma organizująca pokazy działa w najlepsze.

Opisywane poniżej zdarzenie dotyczy spotkania, które odbyło się na terenie Parkowego Wzgórza. Podobne spotkania odbywają się jednak również w Gminnym Ośrodku Kultury (GOK) w Mogilanach (GOK nie jest organizatorem takich spotkań, udostępnia tylko lokal). Nie wiemy czy te spotkania też mają charakter komercyjny, a ich konsekwencje mogą być podobne, chcemy jednak uczulić pracowników GOK, aby nie dopuszczali do takich sytuacji. GOK jest szanowaną w gminie instytucją, której mieszkańcy ufają.

„Piszę do Państwa ponieważ chciałabym nagłośnić pewną sprawę, aby ostrzec mieszkańców gminy. W skrócie opiszę historię mojej mamy. Moja mama mieszkanka Mogilan, osoba 72-letnia, z demencją i różnymi chorobami przed Bożym Narodzeniem otrzymała zaproszenie na spotkanie na terenie Parkowego Wzgórza, na którym miała dostać darmowy upominek. Mama poszła na spotkanie, bo chciała nam zrobić prezent. Na spotkaniu dostała do podpisania dokument (w domu okazało się, że to umowa kredytowa, bez danych adresowych a także bez nr dowodu osobistego). Wróciła, ba odwieźli ją po pokazie do domu, ponieważ dostała odkurzacz, garnki, mop parowy, pościel, jakieś kołdry, oczyszczacz powietrza itd. Dopiero w domu mama zobaczyła, że to nie prezenty, tylko rzeczy (podróbki chińskie) na kwotę 8 000 złotych, które w przypadku takiej umowy jak mama podpisała musiałaby być spłacone natychmiast. Nam udało się odstąpić od umowy i  odesłać rzeczy (przesyłka to koszt 160 zł), ale myślę, że wiele starszych osób z gminy nie uporało się z tym problemem i spłaca drogi kredyt.

Piszę, ponieważ w dniu dzisiejszym dzwoniono do mnie, że w GOK ma być podobne spotkanie. Wylosowano mój numer, oczywiście będzie upominek, tym razem informują, że bez podpisów.

Myślę, że wiele starszych osób wybierze się na to spotkanie, bo spotkanie w GOK-u, w sobotę o 11, bo blisko, bo centrum Mogilan. Dla nas było to dużo stresów i duży kłopot. Nie każdy będzie miał pieniądze, aby odesłać przedmioty. I nie każdy będzie chciał się przyznać.”

Autorka powyższych słów podzieliła się również z nami sposobem na odstąpienie od umowy.  wykorzystali między innymi informacja dostępna na stronie internetowej fundacji Daję Siebie https://www.dajesiebie.com/opinie/vita-lux-opinie/.:

„Najważniejsze, aby odstąpienie odesłać do 14 dni, wraz z kserokopią umowy, a następnie zakupione rzeczy odesłać do tygodnia po wysłaniu odstąpienia (w umowie napisane jest do 2 tygodni). Odstąpienie wysyłamy za potwierdzeniem odbioru. Rzecznik powiedział nam, że firma powinna sama odebrać rzeczy, ale nie chcieliśmy ryzykować i odesłaliśmy sami. To była paczka prawie 30 kg.”

Dzięki uprzejmości mieszkanki zamieszczamy kopię umowy sprzedaży towarów (niestety druga strona nie jest zbyt czytelna) oraz umowy odstąpienia. 

Prosimy wszystkich czytelników, aby uczulać seniorów oraz inne osoby uczestniczące w tego typu spotkaniach, jakie zagrożenia się z tym wiążą. Niestety osoby te często nie korzystają z internetu, dlatego tym łatwiej im wpaść w pułapkę i  tym trudniej wybrnąć z tej sytuacji. 

Czytany 1826 razy Ostatnio zmieniany sobota, 15 Lut 2020 17:16