Problemy z oczyszczalnią we Włosani coraz poważniejsze

Przez  mogilany.info
(0 głosów)
Wbrew temu, co wójt twierdzi w wywiadzie, problem zgłaszany jest już od lat. I po co takie mydlenie oczu?

W ostatnich dniach bardzo głośno zrobiło się w gminie o kolejnej awarii oczyszczalni ścieków we Włosani. szczegóły można poznać w poście radnego Jerzego Przeworskiego na Facebooku.

Z dalszych informacji na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) dowiadujemy się, kontrola WIOŚ w oczyszczalni w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi smrodu rozpoczęła się już 21 marca 2023 roku (w tym dniu pobrano próbki do analiz). Następne działania (w tym pobranie próbek) odbywały się w dniach 24 i 25 marca wskutek kolejnych doniesień, a także zawiadomień CZK Kraków, Policji oraz PGW Wody Polskie Nadzór Wodny w Krakowie. 

W reportażu w Kronice Krakowskiej (czas ok. 9:15) mieszkańcy mieli się okazję wypowiedzieć na temat warunków mieszkania w pobliżu oczyszczalni. przy okazji mieliśmy okazję usłyszeć wypowiedź wójta, z której wynika, że problem nie był dotychczas zgłaszany. Jest to ewidentne kłamstwo, takie historie dotychczas zdarzały się kilkakrotnie, były przedmiotem kontroli WIOŚ i były opisywane również przez nas kilkakrotnie w 2021 i 2022 roku (http://www.mogilany.info/samorzad-gminny/infrastruktura/49-infrastruktura/1043-oczyszczalnia-we-wlosani-nadal-zanieczyszcza, http://www.mogilany.info/wydarzenia/nasze-interwencje/16-nasze-interwencje/993-czy-temat-oczyszczalni-to-burza-w-szklance-wody http://www.mogilany.info/wydarzenia/nasze-interwencje/16-nasze-interwencje/991-odpowiedz-z-urzedu-gminy-w-sprawie-oczyszczalni http://www.mogilany.info/samorzad-gminny/12-sprawy-gminne/981-czy-oczyszczalnia-we-wlosani-to-zanieczyszczalnia, http://www.mogilany.info/wydarzenia/nasze-interwencje/16-nasze-interwencje/982-smierdzacy-problem-obiegu-zamknietego).

Jednym ze skutków awarii jest zakaz dokonywania kolejnych przyłączy do kanalizacji na obszarze, z którego ścieki zbierane są do oczyszczalni we Włosani. Jak to się ma do planowanego przekształcenia hektarów ziemi na grunty budowlane m.in. we Włosani? Jeszcze niedawno w Wieloletniej Prognozie Finansowej (WPF) z 24 listopada 2022 w punkcie 1.3.2.6 umieszczono zadanie „Budowa II etapu oczyszczalni ścieków we Włosani (2025-2026)”, dla którego w latach 2019–2028 wydatki miały wynieść 10 071 500 złotych.

Jednak już w wersji zmienionej uchwałą rady gminy 2 marca 2023 to zadanie już nie figuruje. Wygląda na to, że gminy po prostu nie stać na takie rozbudowy (WPF się "nie spinała" i zadanie trzeba było usunąć). Jak się to ma do przyjmowania setek nowych mieszkańców?

Kilka lat temu poruszaliśmy temat WPF i prognozowanej spłaty zadłużenia do 2025 roku i prognozowanej spłaty zadłużenia do 2025 roku, wyrażając swoje wątpliwości. Odpowiedzi standardowo się nie doczekaliśmy, natomiast wyraźnie widać ile warte jest planowanie w naszej gminie. Zgodnie z najnowszą WPF zadłużenie ma wzrosnąć w 2024 roku do prawie 43 milionów złotych, a gdzie w ogóle mówić o jego spłacie. W tym kontekście podawane przez wójta na zebraniach wiejskich w 2023 roku zadłużenie 24 606 449 można między bajki włożyć, a kwota jest wynikiem kreatywnej księgowości. Obsługa długu ma kosztować gminę aż 3 252 000 złotych w 2024 roku. Nie wiemy, kto będzie rządził gminą po kolejnych wyborach, ale nie zazdrościmy tym osobom. Trudności związane z „dopięciem” finansów tak zadłużonej gminy będą ogromne. Niewykluczone, że trzeba będzie je ratować, kosztem zmniejszenia inwestycji.

Czytany 1373 razy Ostatnio zmieniany sobota, 01 Kwi 2023 18:03