Uchwała o rewitalizacji - uchylać czy poprawić?
Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany dla dobra gminy zdecydowało się wziąć udział w tych konsultacjach. Do Urzędu Gminy zostanie przesłane pismo o poniższej treści:
Urząd Gminy Mogilany
Wójt Gminy Mogilany
Rynek 2
32-031 Mogilany
DOTYCZY:
konsultacji projektu Uchwały dotyczącej uchylenia Uchwały Nr XXI/175/2016 Rady Gminy Mogilany z dnia 30 czerwca 2016 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Gminy Mogilany.
W odpowiedzi na Zarządzenie Nr 107/2019 Wójta Gminy Mogilany z dnia 10 czerwca 2019 roku w sprawie konsultacji projektu uchwały dotyczącej uchylenia Uchwały Nr XXI/175/2016 Rady Gminy Mogilany z dnia 30 czerwca 2016 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Gminy Mogilany informujemy, że Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany negatywnie opiniuje przedmiotowy projekt uchwały.
Gmina Mogilany w 2015 r. przystąpiła do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2014-2022. Na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę zewnętrzną oraz prawie 200 ankiet wypełnionych przez mieszkańców, powstał obszerny dokument pn. „Diagnoza na potrzeby wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji”. Dokument ten w swojej konkluzji wskazywał obszary zdegradowane i wyznaczone do rewitalizacji w sołectwach: Buków, Chorowice, Konary, Kulerzów, Mogilany, Włosań. Obszary te powinny być następnie wpisane do Studium Zagospodarowania Przestrzennego.
W czerwcu 2016 r. Rada Gminy Mogilany przyjęła przygotowaną przez Wójta Uchwałę Nr XXI/175/2016 wyznaczającą obszary zdegradowane i przeznaczone do rewitalizacji, przyjmując argumenty Wójta, iż pozwoli to gminie ubiegać się o przyznanie zewnętrznych środków na odnowienie tych obszarów (np. rynku w Mogilanach).
Kiedy w 2017 r. Wójt przedłożył Radzie Gminy, gotowy w jego opinii, projekt studium, Radni stwierdzili , że pomimo uchwalonej uchwały, nie zaznaczono w nim przedmiotowych obszarów. Przyjęte przez Radę w takiej formie studium skutkowałoby stwierdzeniem przez organ nadzorczy jego nieważności. W odpowiedzi Wójt złożył w Radzie uchwałę uchylającą uchwałę z czerwca 2016 r., bez ogłoszenia wcześniej, wymaganych prawem, konsultacji społecznych, co skutkowało uznaniem nieważności jej procedowania. W sierpniu 2017 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie skierował do Przewodniczącego Rady Gminy i Wójta Gminy Mogilany pismo wskazujące wady prawne w uchwale w sprawie wyznaczenia obszarów zdegradowanych oraz obszarów rewitalizacji i sugerujące sposoby ich wyeliminowania. Pomimo monitów Przewodniczącego Rady Gminy o przedłożenie przez Wójta prawidłowej uchwały o rewitalizacji bądź też wykonania zaleceń organu nadzoru o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie jej uchylenia, Wójt nie podjął w tym zakresie żadnych działań. Uniemożliwiło to m. in. w konsekwencji prawidłowe uchwalenie studium w poprzedniej kadencji, pomimo zapewnień Wójta, iż studium przygotowane przez niego jest gotowe do uchwalenia.
Mając na uwadze fakt, iż poprawnie uchwalone studium jest priorytetem dla gminy i jej mieszkańców pozytywnie oceniamy podjęcie przez Urząd Gminy kroków eliminujących błędy w jego procedowaniu. Jednocześnie uznajemy zaproponowany projekt uchylenia uchwały z 2016 r., poddany aktualnie konsultacji, za niekorzystny z punktu widzenia poprawy życia mieszkańców naszej gminy.
Uzasadnieniem naszego stanowiska jest fakt, że wyznaczenie wskazanych w uchwale terenów jest warunkiem niezbędnym do pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania rewitalizacji tych obszarów, a jej uchylenie to uniemożliwi.
Pragniemy przypomnieć , że tak hucznie zapowiadany remont mogilańskiego rynku miał być sfinansowany właśnie ze środków na rewitalizację. Jeśli się nie mylimy, to został wykonany projekt modernizacji rynku, w całości sfinansowany ze środków budżetowych Gminy Mogilany. Ponadto w ramach rewitalizacji wpisanych było kilkanaście zadań do realizacji w obrębie każdego sołectwa.
Jednocześnie chcemy zwrócić uwagę, że wyeliminowanie z obrotu prawnego uchwały z 2016 r., którą to procedurę Wójt rozpoczął powołując się na pismo Wydziału Prawa i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, nie jest jedyną drogą wskazaną w tym piśmie. Organ nadzoru stwierdza, jakie błędy zawierała przedłożona przez Wójta uchwała i wskazuje na możliwość poprawy jej warsztatowych błędów. Takie postępowanie związane z wyeliminowaniem uchybień we wzmiankowanej uchwale jest – jak czytamy w piśmie Dyr. Mirosława Chrapusty – „najbardziej korzystne dla gminy”.
Wady prawne, opisane w piśmie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, nie dotyczą sposobu procedowania i uchwalania jej przez Radę, a są wynikiem niekompetencji i niedopełnienia obowiązków służbowych przez pracowników Urzędu Gminy i ich bezpośredni nadzór. Stanowczo sprzeciwiamy się, aby negatywne konsekwencje niekompetencji urzędników ponosili mieszkańcy gminy!
Domagamy się więc dokonania poprawy wadliwie przygotowanej przez Wójta Gminy Mogilany uchwały, a nie jej uchylenia. Nie można pozbawiać mieszkańców możliwości dokonania odnowy miejscowości i terenów, które winny być zrewitalizowane. Nie można też bezpowrotnie zaprzepaszczać środków finansowych już zainwestowanych przez Gminę w realizację Wieloletniego Programu Rewitalizacji na lata 2014-2022.