Panorama Rynku w Mogilanach. Panorama Rynku w Mogilanach. Zbigniew Czernik. CC-BY-3.0. Źródło: Wikimedia Commons.

Dlaczego uchwałę o rewitalizacji należy poprawić, a nie uchylić – kilka słów wyjaśnienia

Przez  mogilany.info
(1 głos)
Ponieważ pojawiają się od mieszkańców gminy zapytania dotyczące znaczenia programu rewitalizacji dla gminy oraz studium, zdecydowaliśmy się dopisać kilka zdań komentarza.

Sama uchwała o rewitalizacji umożliwia wytypowanie odpowiednich obszarów zdegradowanych w gminie oraz udział w programie, dzięki któremu można uzyskać środki na ich odnowę. Z powodu błędu w tej uchwale nie można było uchwalić studium w czasie poprzedniej kadencji. Uchwała nie jest potrzebna do studium zagospodarowania przestrzennego. Jednak jeżeli ją już uchwalono, to studium musi uwzględniać obszary zdegradowane. Uchwałę należy teraz zatem albo poprawić, albo uchylić. Uchylenie uchwały sprawi, że tych obszarów nie trzeba będzie umieścić w studium. Wydaje się, że jest to prostsze z punktu widzenia urzędu gminy (chociaż czy naprawdę?). Jest jednak niekorzystne dla gminy, gdyż nie będzie można starać się o środki na rewitalizację.

Dla przykładu, na rewitalizację terenów wiejskich Gmina Skawina uzyskała 11 682 799,38 zł (http://www.gminaskawina.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=16134&menu_id=554).

W naszej opinii należy poprawić uchwałę (w sposób przedstawiony w liście organu nadzoru), co umożliwi dofinansowanie naszej gminy, nie opóźniając przygotowania i uchwalenia studium zagospodarowania przestrzennego.

 

Czytany 1001 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 18 Cze 2019 14:57