Konsultacje w Świątnikach w sprawie kolei

Przez  mogilany.info
(3 głosów)
Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany uczestniczyło w konsultacjach dotyczących przebiegu linii kolejowej Kraków-Myślenice w celu poznania szczegółów projektu i zgłoszenia swoich uwag. Bardziej prawdopodobna wersja trasy może być realizowana w dwóch miejscowościach Gminy Mogilany: Lusinie i Konarach. Zadziwia więc fakt, iż władze Gminy Mogilany wydają się zaskoczone tą planowaną inwestycją i mieliśmy wrażenie, że pracownicy UG w Mogilanach przybyli na konsultacje w Światnikach Górnych jak petenci.

 

W środę w Urzędzie Gminy w Świątnikach odbyły się konsultacje w sprawie pociągu z Krakowa do Myślenic. Firma International Management Services Sp. z o.o. opracowuje koncepcję wraz z elementami Studium Wykonalności projektu pn. „Nowa jakość w obsłudze szynowym transportem zbiorowym gmin Województwa Małopolskiego: Kraków, Świątniki Górne, Siepraw i Myślenice”. Obecni na spotkaniu projektanci odpowiadali na szereg pytań jakie pojawiły się od momentu ujawnienia dwóch potencjalnych wariantów przebiegu trasy.

Przypomnijmy, że jako pierwsza zaproponowana została wersja wschodnia, „czerwona”. Linia od Myślenic przechodziłaby przez Siepraw, wschodnią część Świątnik Górnych a następnie przez Lusinę dobijałaby do istniejącej linii ze Skawiny do Krakowa na wysokości stacji w Swoszowicach. Taki przebieg, bliżej terenów zabudowanych, bądź wręcz przez nie przechodzący wymagałby więc wielu wysiedleń i wyburzeń istniejących domów. Nic więc dziwnego, że wywołał wiele protestów, zwłaszcza ze strony mieszkańców Sieprawia i Świątnik.

Na prośbę burmistrza Myślenic, pana Jarosława Szlachetki projektanci zaproponowali więc nowy wariant - zachodni, „niebieski”. Za Myślenicami linia skręcałaby delikatnie na zachód, przechodziłaby przez Krzyszkowice a następnie przebiegając przez niezabudowane tereny między Włosanią a Olszowicami zmierzała do Konar. Na końcu, podobnie jak wariant „czerwony” łączyłaby się linią do Skawiny przy stacji w Swoszowicach. Przebieg zachodni przebiega przez tereny przede wszystkim niezabudowane.

Na spotkaniu projektanci zaprezentowali znacznie dokładniejsze mapy, na których można było się zapoznać z przybliżonym, planowym przebiegiem. Na terenie naszej gminy przewidziano jedynie stację w Konarach, znajdującą się mniej więcej w połowie między centrum miejscowości a drogą Mogilany-Świątniki. Zaplanowano przy niej duży parking. Idąc na południe linia okrążałaby łukiem od wschodu Konary a następnie prowadzona byłaby w około 600-700 metrowym tunelem pod najwyższym wzniesieniem, po którym przebiega ulica Świątnicka.

Linia w tym wariancie przebiegać ma także przez Lusinę, Stowarzyszenie zaproponowało więc także budowę przystanku w tym miejscu. W przeciwnym razie mieszkańcy zainteresowani jazdą do Krakowa czy Myślenic musieliby udawać się do Konar lub Swoszowic.

Pracownicy firmy przekazali również, że zdecydowana większość skrzyżowań z istniejącymi drogami przebiegać będzie bezkolizyjnie.

Za projektantami podkreślić trzeba, że prezentowane przebiegi są orientacyjne i na etapie projektu budowlanego na pewno będą znacznie dokładniej określone. Decyzja „czy” a także „którędy” ma zostać podjęta do końca przyszłego roku.

Pamiętać też trzeba, że linia ta służyć ma lekkim składom osobowych - jak tym do Wieliczki czy na lotnisko w Balicach. Nie ma więc mowy o ciężkich, hałasujących składach jakie kojarzyć możemy z wiersza Juliana Tuwima.

Michał Żabicki

Czytany 1653 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 Lip 2019 07:29

Polecamy!