Jakoś te gabaryty trzeba dowieść. Jakoś te gabaryty trzeba dowieść. Gerry Popplestone

Urząd Gminy odwołuje wywóz śmieci wielkogabarytowych

Przez  mogilany.info
(0 głosów)
Mieszkańcy bardzo czekali na możliwość pozbycia się dużych odpadów. Rozgoryczenie jest ogromne. Jest to złamanie umowy z mieszkańcami uchwalone przez Radę Gminy.

Na stronach UG Mogilany pojawiła się informacja, że nie odbędzie się jesienny wywóz odpadów wielogabarytowych w naszej gminie.

Mieszkańcy proszeni są o przywiezienie wielogabarytowych śmieci do  Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ( PSZOK ) w Gaju, ul. Zadziele 43 po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się na konkretną datę i godzinę. Niestety nie poinformowano nas o przyczynach zaistniałej sytuacji.

Przypominamy, że każdy z mieszkańców podpisał umowę z UG Mogilany, gdzie wyszczególnione są: częstotliwość i terminy odbioru odpadów wielogabarytowych i wysokość wnoszonych opłat. Zerwanie tej umowy, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zezwala przekazać odpady na koszt gminy. W komentarzach na profilu FB Urzędu Gminy mieszkaniec sugeruje wynająć kontener lub transport, a fakturę, zgodnie z ustawą, wystawić na gminę.

Wcześniejsza uchwała zakładała odbiór odpadów wielogabarytowych co najmniej 2 razy do roku, jednak na sesji 6 września 2021 roku Radni Gminy Mogilany zmodyfikowali tę uchwałę zmniejszając częstotliwość odbioru śmieci wielogabarytowych do 1 razu w roku. Niestety nie wiemy, którzy z Radnych głosowali za zmienionym regulaminem, gdyż nie są dostępne aktualne protokoły głosowań. Z nieoficjalnych informacji wiemy tylko, że radny Jerzy Przeworski nie poparł tej uchwały. Przy okazji zamieścił on komentarz, że „Obecnie w budżecie brakło 2 mln na obsługę gospodarki odpadów komunalnych. Gmina ogłosiła przetarg na obsługę gospodarki odpadów komunalnych.” Kto i jak to planował – ocenę pozostawiamy mieszkańcom.

Gmina ogłosiła przetarg na wywóz śmieci, jednak oczekujemy od UG jednoznacznej odpowiedzi, skoro w budżecie brakuje 2 milionów, to czy czekają nas podwyżki cen wywozu śmieci? Bo na to wszystko wskazuje.   

Za komentarz do opisanej sytuacji powinien wystarczyć wpis Radnego Jerzego Przeworskiego:  „Niestety jako radni jesteśmy stawiani przed faktem, nikt z nami o tym nie rozmawiał. Dostajemy uchwałę do głosowania. Obecnie gmina ogłosiła przetarg bez konsultacji z Radą. Proszę sprawdzić wyniki głosowania.”

To już kolejny raz w tym roku, gdy władze gminy nie wywiązują się ze swych obowiązków. Latem był problem z wodą, teraz ze śmieciami. Co dalej się pojawi? 

Czytany 1398 razy Ostatnio zmieniany piątek, 17 Wrz 2021 14:21