Niskie płace pracowników administracji i obsługi szkół w gminie Mogilany

Przez 
(4 głosów)
Sprzątaczki, woźne, sekretarki, kucharki otrzymują bardzo niskie pensje. W wielu przypadkach są to najniższe pensje brutto, czyli 2000 zł.

W placówkach oświatowych w gminie Mogilany zatrudnionych jest w obsłudze szkół 59 osób, w tym: 28 sprzątaczek, 7 woźnych, 13 pracowników kuchni. W dziesięciu szkołach pracuje w sumie 10 sekretarek, które otrzymują niewiele wyższe wynagrodzenie od pracowników obsługi. Mimo rosnących obowiązków, odpowiedzialności i różnorodności pracy - średnie wynagrodzenie na stanowisku sekretarza szkoły, w przeliczeniu na pełny etat, wynosi aktualnie 2409 zł brutto.

Dyrektorzy szkół apelują do wójta o podwyżki dla swoich pracowników, ale bezskutecznie. Przewodniczący Rady Gminy Mogilany Grzegorz Stokłosa wniósł do wójta interpelację w sprawie wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi szkół. Otrzymał odpowiedź, że: „regulacja płac pracowników administracji i obsługi, wiąże się z koniecznością zwiększenia budżetu oświaty na 2017 rok”.

W nawiązaniu do pism, które dyrektorzy kierowali do Wójta Piotra Piotrowskiego w sprawie podwyżek, Przewodniczący Grzegorz Stokłosa poinformował dyrektorów jak sprawa wygląda ze strony Rady Gminy:

Informuję, że Rada Gminy Mogilany w dniu 12 stycznia 2017 r. podjęła uchwałę budżetową na 2017 r. i w żaden sposób nie pomniejszyła środków finansowych na oświatę w stosunku do środków, które w projekcie budżetu p. Wójt zaproponował. Ubolewam, że p. Wójt jako były dyrektor szkoły nie zaplanował w przedłożonym Radzie Gminy projekcie budżetu na 2017 r. środków na zwiększenie wynagrodzeń dla ww. osób, ani nie jest w stanie w ciągu roku w ramach oszczędności w budżecie ich znaleźć.

W dalszej części pisma przewodniczący Grzegorz Stokłosa zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie gmina straciła ponad 800 tys. zł, gdyż złożono wniosku o dotację na modernizację przedszkola w Libertowie. (Dlaczego wójt nie złozył tego wniosku?!). Gmina nie podjęła też starań o zwolnienie z kosztów sądowych (100 tys. zł) w procesie z firmą „Przemysłówka”. Środki na podwyżki płac mogłyby się znaleźć, ale niestety wójt o to nie zadbał.

Poniżej pismo Przewodniczącego Rady Gminy Mogilany Grzegorza Stokłosy do Dyrektorów Szkół i Przedszkola z dnia 4 kwietnia 2017 r.

pismoGS podwyzki1

 

Czytany 3852 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 Maj 2017 14:13