Wizyta Pani Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej

Przez 
(0 głosów)

 

21 sierpnia 2021 zmarła w Londynie Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie.

Urodziła się 26 września 1930 r. w Stanisławowie. W 1940 r., w czasie okupacji sowieckiej, została wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Opuściła ją w 1942 r. wraz z tworzącą się Armią Andersa, której żołnierzami zostali jej ojciec, brat i przyszły mąż. Po długiej tułaczce (kilka lat spędziła w Ugandzie w Afryce) dotarła do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończyła studia na Uniwersytecie w Londynie. Pracowała jako nauczycielka. W 1952 r. wyszła za mąż za Ryszarda Kaczorowskiego, który 19 lipca 1989 r. objął urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji.

10 kwietnia 2010 miała towarzyszyć mężowi w pielgrzymce do Katynia, lecz z powodu choroby pozostała w domu. Prezydent Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie smoleńskiej.

11 października 2014 r. Karolina Kaczorowska odwiedziła gminę Mogilany.

Wizyta Pani Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej, małżonki ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej w Gminie Mogilany była związana z uroczystością odsłonięcia i poświęcenia obelisku „Pamięci Poległych i Pomordowanych na Wschodzie” we Włosani. Pani Prezydentowa przyjechała na zaproszenie Wójta Gminy Mogilany Krzysztofa Musiała, Dyrektora Filii Instytutu Tradycji Rzeczpospolitej i Samorządu Terytorialnego we Włosani – Tadeusza Pitali oraz Księdza Proboszcza Eugeniusza Wątorskiego, który - wraz z ks. Janem Sosnowskim, lwowiakiem, dawnym mieszkańcem Włosani - był głównym inicjatorem powstania pomnika.
Odsłonięcie obelisku zostało poprzedzone Mszą odprawioną przez ks. biskupa Tadeusza Pieronka. Odbył się okolicznościowy koncert patriotyczny orkiestry Straży Pożarnej z Włosani. Po południu Pani Prezydentowa odwiedziła Mogilany i spotkała się z mieszkańcami w sali narad Urzędu Gminy. Pani Prezydentowa opowiedziała o swoich losach, które przebiegały szczególnie przez Stanisławów, Sybir, Afrykę i Londyn. Była możliwość osobistej rozmowy i uzyskania autografu w jej książce biograficznej.

Wizyty Prezydenckie w Mogilanach:
11 lipca 1925 r. – Prezydent Stanisław Wojciechowski z małżonką i dziećmi zatrzymał się w Mogilanach w drodze na otwarcie Schroniska na Hali Gąsienicowej.
26 października 1928 r. – Mogilany odwiedził Prezydent Ignacy Mościcki uroczyście witany przez mieszkańców pod kościołem.
11 października 2014 r. – Prezydentowa Karolina Kaczorowska, małżonka ostatniego Prezydenta II RP Ryszarda Kaczorowskiego, odsłoniła we Włosani obelisk poświęcony Pamięci Poległych i Pomordowanych na Wschodzie oraz spotkała się z mieszkańcami w Mogilanach.
5 lutego 2016 r. – Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził w Mogilanach Zbigniewa Paliwodę, który w 1946 roku uczestniczył w akcji rozbicia ubeckiego więzienia św. Michała w Krakowie i uwolnienia 64 partyzantów antykomunistycznego podziemia.

 

Czytany 1257 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 24 Sie 2021 19:11