Informacja Nadleśnictwa Myślenice na temat wycinki drzew w okolicy „Cieszynianki"

Przez 
(0 głosów)
Nadleśniczy Tomasz Bartko wyjaśnia, że drzewa zostały wycięte na terenie leśnym poza rezerwatem „Cieszynianka” i jego otuliną.

 

Uzyskaliśmy wyczerpującą informację z Nadleśnictwa Myślenice w sprawie opisywanej przez nas wycinki drzew. Zgodnie z nią prowadzone przez Nadleśnictwo Myślenice prace związane z wyrębem drzew w miejscowości Mogilany nie są wykonywane na terenie rezerwatu „Cieszynianka” lub jego otuliny. Zamieszczone na naszej stronie fotografie zostały wykonane w miejscu znajdującym się w odległości 700 m od najbliższej granicy rezerwatu oraz 420 m od najbliższej granicy jego otuliny. Sytuację terenową przedstawia załączona do pisma Nadleśnictwa mapa sytuacyjna, na której otulinę zaznaczono poprzez jej ukośne ,,zakreskowanie”. Sam rezerwat ,,Cieszynianka” znajduje się po zachodniej stronie otuliny (po lewej stronie otuliny na mapie).

 

Występujący w tych drzewostanach jesion od kilku lat zamiera. Proces ten jest obserwowany w całej Polsce w związku z postępującymi zmianami klimatycznymi, chorobami grzybowymi oraz szkodnikami. Proces ten można jedynie ograniczać lub spowalniać jego skutki poprzez usuwanie drzew chorych celem zapobiegania rozprzestrzeniania się szkodliwych grzybów i owadów na inne zdrowe drzewa. Na miejsce wycinanych jesionów zostaną wprowadzone gatunki bardziej odporne. Prace odnowieniowe zostaną wykonane wiosną 2020 r. Planowane jest posadzenie około 2500 sadzonek dębu.

Dziękujemy Nadleśnictwu za szybką reakcję i obszerną odpowiedź na pismo członka Zarządu Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany. Nadleśnictwo pisze w swoim liście o „nierzetelności dziennikarskiej” w opisywaniu sprawy. Akceptujemy to z pokorą. Nie jesteśmy dziennikarzami, a pismo mieszkanki obudziło w nas emocje, że coś złego dzieje się w naszym rezerwacie, wyjątkowym skarbie przyrodniczym. Po reakcjach czytelników widzimy, że ochrona przyrody jest w stanie skonsolidować naszą lokalną społeczność.

Jeżeli coś będzie bulwersować mieszkańców naszej gminy to również to opiszemy i będziemy się starać wyjaśnić.

Czytany 1749 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 Lis 2019 09:49