Wycinka drzew zamiast ekranów akustycznych

Przez 
(2 głosów)
Te drzewa nie zagrażały bezpieczeństwu pojazdów!

Ci, którzy mieszkają blisko zakopianki wiedzą jak uciążliwa jest ta droga. Hałas nie do zniesienia, kurz, pył, smród spalin i ścieranych tarcz hamulcowych, drżące budynki… Osoby mieszkające w pobliżu skrzyżowania drogi krajowej z ulicą Zakopiańską w Mogilanach od wielu lat proszą o ekrany akustyczne. Pierwsze oficjalne pismo w tej sprawie do zarządcy zakopianki (podpisane przez 32 osoby) zostało wysłane 14 lat temu.

Mieszkańcy szukali pomocy w różnych instytucjach. Była chwila radości, gdy w 2009 r. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął w formie uchwały program ochrony środowiska przed hałasem zatwierdzając budowę ekranów akustycznych w sąsiedztwie skrzyżowania drogi krajowej z ul. Zakopiańską. Jednak radość trwała krótko. Do dzisiaj ta uchwała nie została zrealizowana, podobnie jak kolejna z 2013 r., w której Sejmik ponownie wpisał do programu ochrony środowiska budowę ekranów w Mogilanach.

Niestety Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie liczy się ze zdrowiem osób mieszkających przy zakopiance. Zamiast stawiać ekrany wycina drzewa, które stanowią naturalną ochronę przed uciążliwością zakopianki. 28 grudnia 2020 r. w miejscu, gdzie powinny stać ekrany zostało wyciętych siedem zdrowych drzew (brzoza i sześć modrzewi w wieku ok. 30 lat).

Mieszkańcy prosili, aby tych drzew nie wycinać zwracając uwagę, że nie zagrażają bezpieczeństwu użytkowników drogi, gdyż są zdrowe i rosną dostatecznie daleko od jezdni. Wysłali w tej sprawie do GDDKiA kilka pism. W odpowiedzi Generalna Dyrekcja zamiast wysłać fachowców, którzy sprawdziliby opinię mieszkańców, wysłała ekipę... pilarzy.

 

Czytany 615 razy Ostatnio zmieniany sobota, 02 Sty 2021 08:29