Osiedle Panorama w Libertowie Osiedle Panorama w Libertowie

Przewietrzyć gminę Mogilany!

Przez 
(3 głosów)
Palenie węglem niskiej jakości i śmieciami to tylko jeden z powodów smogu!

Powodem smogu jest także złe zagospodarowanie przestrzenne, zwłaszcza gdy zostają zabudowane naturalne korytarze powietrzne. W gminie Mogilany część terenów znajduje się w nieckach, w których gromadzi się smog. Jeśli brakuje kanałów przewietrzania, to stężenie smogu może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców.

Smog to nisko zawieszona czapa dymu. Występuje w miejscach, gdzie nie ma naturalnego przewietrzania. Jego przyczyną są więc nie tylko kiepskie piece, ale także zabudowanie naturalnych korytarzy powietrznych oraz nadmierne i chaotyczne zabudowanie terenów zielonych dostarczających tlen. A taki projekt studium zagospodarowania przestrzennego przygotował nam właśnie wójt. Opinia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie na temat tego projektu jest porażająca!

Mieszkamy na wsi, ale już niedługo może się okazać, że będziemy uciekać przed smogiem do miasta, bo w studium zagospodarowania przestrzennego nie zadbano o naturalne, zdrowe środowisko. Zadbano natomiast o interesy deweloperów, których raczej nie interesuje jakieś czyste powietrze czy ładny krajobraz. Projekt studium przewiduje chaotyczne poszerzenie terenów budowlanych w gminie o kolejnych 400 hektarów!

Czy doceniamy, czy szanujemy walory przyrodnicze i krajobrazowe miejsca, w którym mieszkamy? Czy zdajemy sobie sprawę, że w wyniku wprowadzenia w życie złego projektu studium te walory zaczną znikać?

Jeśli dzisiaj zgadzamy się na dewastację przestrzeni zielonych i na prymitywną propagandę wójta, który wmawia nam, że powiększa tereny budowlane, by mieszkańcom żyło się lepiej – to jutro będziemy dusić się w dymie i smogu.

Poniżej fragment opinii Dyrektora Ochrony Środowiska nt. projektu studium:
Studium3

Poniżej w GALERII pełne stanowisko RDOŚ na temat projektu studium.
Tego dokumentu nie sposób znaleźć na stronach Urzędu Gminy.

 

Czytany 2977 razy Ostatnio zmieniany piątek, 10 Lut 2017 20:39

Polecamy!