Można składać deklaracje o dofinansowanie wymiany pieca

Przez 
(1 głos)
Gmina Mogilany nareszcie ogłosiła, że można składać deklaracje udziału w „programie ograniczenia niskiej emisji”, czyli można zgłosić do gminy chęć wymiany starego pieca na nowszy, aby uzyskać dofinansowanie.

Nabór takich deklaracji został ogłoszony wcześniej w innych gminach. Nacisk społeczny i medialny sprawił, że Urząd Gminy Mogilany wykonał ruch w stronę przygotowania wniosku o pozyskanie funduszy unijnych na wymianę pieców.

W sprawie smogu wielokrotnie pisaliśmy na stronach portalu Mogilany.info. Informowaliśmy, że w okolicznych gminach podkrakowskich są prowadzone działania w celu ograniczenia smogu. Jednocześnie zaznaczaliśmy, że smog pojawia się nie tylko w wyniku palenia śmieci i niskiej jakości węgla, ale powodem smogu jest także zabudowanie naturalnych kanałów przewietrzania. Tam gdzie jest przewiew smog nie występuje.

Gmina Mogilany jest szczególnie zagrożona smogiem z powodu złego projektu studium, w którym planuje się zabudować gminę w sposób nadmierny i chaotyczny. Skandalem jest przeznaczenie do zabudowania m. in. terenu pomiędzy zabytkowym parkiem w Mogilanach a osiedlem Parkowe Wzgórze. W ten sposób:
- nie tylko zostanie zaburzony krajobraz,
- nie tylko powstanie kolejne zagrożenie zalewania wodami opadowymi domów znajdujących się poniżej przyszłego osiedla,
- nie tylko zostanie zabudowana otulina historycznego, pięknego parku,
ale zostanie także zablokowany potrzebny kanał przewietrzania!

Czy interes deweloperów jest ponad interesem mieszkańców?

Informacja Urzędu Gminy o składaniu deklaracji wymiany pieców:
http://mogilany.pl/gmina-mogilany/aktualnosci/informacje-urzedu-gminy/1244-wymiana-piecow-weglowych-program-ograniczenia-niskiej-emisji

 

Czytany 2046 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 Lut 2017 23:06

Polecamy!