Droga S7 nie powinna dzielić gminy Mogilany

Przez  mogilany.info
(0 głosów)
Umysły mieszkańców naszej gminy rozgrzewa aktualnie problem, którędy pobiegnie nowo planowana droga S7. Jest to ważna inwestycja, która znacząco odciąży drogę DK7 (Zakopiankę), co ostatecznie przyczyni się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców.

Niedawno miało miejsce spotkanie informacyjne on-line organizowane przez GDDKiA, na którym przedstawiono wyniki studium korytarzowego pokazujące najbardziej prawdopodobne przebiegi drogi S7. Pod tym linkiem można pobrać zarówno prezentację jak i streszczenie studium korytarzowego.   

Niektóre z zamieszczonych wariantów przechodzą przez gminę Mogilany. Wzbudziło to bardzo duże obawy mieszkańców, ponieważ byłaby to kolejna droga rozcinająca naszą gminę. Mieszkańcy wyrażają obawy o duży hałas i zanieczyszczenie powietrza, pogorszenie warunków mieszkaniowych oraz wyraźny spadek wartości gruntów oraz zabudowań. Nie wydaje się również, aby mieszkańcy gminy Mogilany zyskali lepsze możliwości komunikacyjne, ponieważ jedyną możliwością skorzystania z takiej drogi jest wjazd węzłem.

Na jednym z forów skupiającym mieszkańców naszej gminy trwa intensywna wymiana zdań, utworzono również oddzielne forum poświęcone drodze S7, na który przeniosła się większość aktywności. Przeprowadzono ankietę, w której mieszkańcy mogli się opowiedzieć za jednym z wariantów. Na ponad 500 oddanych głosów, 70% zagłosowało za wariantem brązowym, który wyprowadza drogę S7 całkowicie poza gminę Mogilany. Wydaje się, że puszczanie kolejnej drogi blisko DK7 nie jest trafnym pomysłem. Istotne wydaje się przekierowanie ruchu jadącego na północ kraju w taki sposób, by odciążyć nie tylko DK7, ale obwodnicę Krakowa pomiędzy węzłem Bieżanów i Zakopianką. 

Studium korytarzowe jest bardzo wczesnym etapem planowania. Wiemy że wójt naszej gminy brał udział spotkaniu z GGDKiA. Niestety ze strony władz gminy nie mamy na razie żadnych sygnałów solidaryzowania się z obawami mieszkańców gminy Mogilany. Zdaniem wójta jest jeszcze za wcześnie na działania. Jest to o tyle dziwne że samorządowcy innych gmin, np. Wieliczki i Sieprawia, zdecydowanie wyrazili już swoje zdanie, co jest jakąś zapowiedzią ich dalszych działań. Mamy istotne obawy, czy wójt naszej gminy nie zostawi mieszkańców samych sobie, podobnie jak było w przypadku projektowanej linii kolejowej, gdzie nie było widać żadnych działań z jego strony, a gmina Mogilany występowała w roli petenta.

Jedyną osobą z samorządu gminnego aktywnie uczestniczące w dyskusji i deklarującą działania jest pan radny Jerzy Przeworski. Odbył spotkanie z dyrektorem Krakowskiego oddziału GDDKiA. Deklaruje również przygotowanie pisma do GDDKiA ze sprzeciwem odnośnie do przebiegu DK7 przez naszą gminę, które będzie udostępnione do podpisu mieszkańcom gminy Mogilany. 

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany w pełni solidaryzuje się z mieszkańcami naszej gminy i obiecuje angażować się w działania broniące ich interesów. W razie konieczności organizacji spotkań on-line deklarujemy udostępnienie platformy ZOOM, która jest w stanie pomieścić nawet 500 dyskutantów.

Czytany 1597 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 06 Lut 2022 18:23